Región Dél-komárom 2021. 10. 07.

V maďarskom Komárome odovzdali obnovenú Hviezdicovú pevnosť

6. októbra bola v maďarskom Komárome odovzdaná zrekonštruovaná a rozšírená Hviezdicová pevnosť. Slávnostného otvorenia inštitúcie sa zúčastnil aj prezident Maďarskej republiky János Áder. Akcie sa zúčastnil aj primátor mesta Komárom Attila Molnár a poslankyňa Judit Bertalan.

„Dnes je táto pevnosť opäť strážnou vežou a baštou, domovom zbierky kópií Múzea výtvarných umení, ktorá nemá v Európe obdobu,“ povel na margo obnovenia pevnosti prezident Áder.

Pevnosť takto dostala novú funkciu: bude chrániť a odovzdávať intelektuálne dedičstvo Európy ďalšej generácii predstavením gréckych, rímskych a renesančných sôch.

László Baán, generálny riaditeľ Múzea výtvarných umení, komisár projektu Liget, predstavil nové zariadenie a uviedol, že bolo založené nové kultúrne centrum s rozlohou 7 000 štvorcových metrov s investíciou 6 miliárd forintov v rámci projektu Liget Budapest, kde stovky kópií Múzea výtvarných umení našli domov.

Počas trojročných prác bola pevnosť a jej okolie kompletne zrekonštruované a rozšírené o kultúrne centrum a moderný výstavný priestor. V inštitúcii môžu návštevníci obdivovať repliky niekoľko metrov vysokých jazdeckých sôch Andrea del Verrocchio Bartolomeo Colleoni a Donatellovu Gattamelatu, ako aj repliky niekoľkých sôch Venuše alebo Michelangela .

Výstavu gréckych, rímskych a renesančných plastík Múzea výtvarných umení je možné od piatku navštíviť vo vynovenej Hviezdicovej pevnosti.

(komarom.hu), Foto: Béla Keszegh