Región 2014. 10. 13.

V okrese Komárno pribudol nový úsek cyklotrasy

Na Süttskej promenáde v Moči v okrese Komárno pribudol nový úsek cyklotrasy medzi Komárnom a obcou Kravany nad Dunajom. Obec Moča preinvestovala z eurofondov na výstavbu nového úseku cyklotrasy takmer 2,2 milióna eur.

Slávnostné odovzdanie cyklotrasy do užívania sa uskutoční v piatok 17. októbra v rámci projektu z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovenská republika 2007 až 2013 s podporou Európskej únie. Hlavným cezhraničným partnerom HUSK cyklookruhu napojeného na EUROVELO 6 je maďarská obec Neszmély a ďalšie tri partnerské obce na maďarskej strane. „V týchto obciach sa uskutočnila príprava projektovej dokumentácie a štúdie. Navrhovaná cyklotrasa na maďarskej strane je 34 kilometrov, zatiaľ však nebola zrealizovaná,“ skonštatoval regionálny cyklokoordinátor Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Karol Jurica. NSK sa spolupodieľal na tejto cyklotrase vytýčením a povolením ešte v roku 2013 v rámci projektu Vytýčenie, vyznačenie a obnova cykloturistických trás v NSK.

Cyklotrasa, vedúca z Komárna do Kravian nad Dunajom, meria 30,34 kilometra. Z toho 18 kilometrov predstavuje stavaná cyklistická komunikácia a 12,34 kilometra bolo vyznačených. Celková suma projektu predstavuje 2,49 milióna eur. Európsky fond regionálneho rozvoja sa na financovaní podieľal 85 percentami, financie zo štátneho rozpočtu pokryli 10 percent nákladov a kofinancovanie prijímateľov tvorilo 5 percent.
Dĺžka značených cykloturistických trás v NSK dosiahla vlani 750 kilometrov.

Na roky 2014 a 2015 je podľa slov Juricu pripravené značenie a obnovenie značenia ďalších cyklotrás v celkovej dĺžke zhruba 530 kilometrov. Medzi najvýznamnejšie patrí hrebeňovka Tribeča, cyklotrasa Dolné Zľavy – Pánska Javorina, Nitrianska Blatnica – sedlo Gajda, okolo Považského Inovca – Svrbice, cyklotrasa Nitra – Branč – Štefanovičová – Poľný Kesov – Veľká Dolina – Mojmírovce – Svätoplukovo – Cabaj – Čápor – Nitra, Topoľčianky – Zubria obora, Kostoľany pod Tribečom – horáreň Kľačany, Valy nad Bojnou smer Bezovec, Ponitrianska cyklomagistrála, Vážska cyklomagistrála Kráľová – Sereď, Dolné Lefantovce – Jelenec, Čechynce – Dolný Cetín a Kovarce – popod Veľký Tribeč. Po ukončení projektu v roku 2015 bude v NSK vyznačených približne 1100 kilometrov cyklotrás.

(Tasr, foto: ilustrácia)