Šport 2018. 07. 26.

V tenise chceš stále viac

Komárňanka Vivien Juhászová prešla ako 52. najlepšia juniorská tenistka na svete medzi ženy. Zmena to bola drsná, no Vivien pokorila najlepšiu 500-ku, potom 400-ku a stále mieri vyššie.

Komárňanka Vivien Juhászová behá po svetových tenisových ihriskách, zbiera body, no necháva si otvorené aj zadné vrátka. Dočasne presunula svoj život do Trnavy, kde sa okrem tenisu venuje štúdiu masmediálnej komunikácie.

Viac

V súčasnosti je čoskoro 25-ročná tenistka 464. hráčkou svetového ženského tenisového poradia WTA. Jej herný aj „rebríčkový“ rast zastavilo zranenie, ktoré ju na niekoľko mesiacov vyviedol z rytmu. „Na konci roku 2013 som sa zranila. Mala som natrhnuté šľachy v členku, čo ma vyradilo z turnajového kolotoča na tri mesiace,“ hovorí s tým, že vrátiť sa po zranení nie je jednoduché. V tom čase útočila vtedy len 19-ročná Vivien na prvú päťstovku v rebríčku.

Asi trojmesačný herný výpadok mal za následok, že sa umiestnením vrátila takmer úplne na začiatok jej dospelej kariéry. Od dna sa však odpichla a už dva roky bola súčasťou najlepšej svetovej päťstovky, pričom jej najlepším umiestnením bolo 373. miesto. „Prienik do medzi 500 najlepších tenistiek som ale nikdy nevnímala ako nejaký špecifický cieľ. Minulý rok som sa dostala do najlepšej štvorstovky a určite som chcela ísť ešte vyššie. Tenis je jednoducho taký šport, je ťažké sa uspokojiť, vždy chcete viac,“ vysvetľuje.

Do najlepšej dvestovky by to ale nemuselo byť ďaleko, aj v súčasnosti pracuje na tom, aby zlepšila svoje tenisové umenie. „S trénerom Martinom Durdíkom sme pracovali na zlepšení techniky úderu a pohybu. Práve to považujem za niečo, čo by ma mohlo dostať vyššie,“ približuje.

Neľutuje

Svoj prvý ženský turnaj si Vivien odkrútila v septembri 2009. Ako 16-ročná sa vtedy pohybovala okolo 50. miesta v juniorskom rebríčku ITF. Pomaly začala vynechávať dievčenské turnaje a čoraz viac do svojho programu zaraďovala tie ženské. „S odstupom času si myslím, že som ešte mohla chvíľu počkať. Keby som sa dostala v juniorskom rebríčku vyššie, mohla som to mať aj dnes jednoduchšie pri zháňaní sponzorov,“ vysvetľuje.

Tento krok ale určite neľutuje, lebo jej svetový tenis dal mnoho dobrého. „Vďaka tenisu som mohla veľa cestovať a spoznávať rôznych ľudí a iné kultúry. Aj po skončení kariéry by som sa mohla tenisu venovať, napríklad ako trénerka,“ približuje. Trénerský chlebíček si už mohla vyskúšať a ako dodáva, určite by ju v budúcnosti takáto možnosť zaujímala.

Kam ďalej

To, či rodená Komárňanka ostane natrvalo v Trnave, ešte nerieši. „Je to predsa len väčšie mesto než Komárno, sú tu aj lepšie možnosti na tréning. Či sa tu usadím dlhodobo, ešte neviem, ale je to jedna z možností,“ hovorí Vivien s tým, že jej trnavský klub EMPIRE Tennis Academy je v súčasnosti jeden z najlepších na Slovensku. „To je dôvod, prečo sem chodí trénovať toľko zahraničných hráčov. Medzi nimi je veľa dievčat, s ktorými si dávame sparingy a aj počas zimy môžeme trénovať na oboch povrchoch,“ približuje.

Teraz sa pripravuje na ďalšie turnaje v Nemecku a nemeckú ligu. „Ja si konkrétne ciele nedávam, ale každý turnaj chcem odohrať na maximum. Dúfam, že sa to potom odzrkadlí aj na postupe