Mesto 2014. 09. 16.

Včely a med spojili Komárňanov

13. septembra sa konal už druhý ročník Medového festivalu a organizátorom vyšlo nielen počasie.

Aj keď všade naokolo to bol dosť upršaný víkend, počas Medového festivalu, ktorý sa konal v rámci areálu Domu Matice slovenskej v Komárne, bolo celý deň mimoriadne príjemne. Ocenili to najmä organizátori, Základná organizácia slovenského zväzu včelárov, Collavino production a Matica slovenská. Na príprave i samotnej akcii  sa podieľali viaceré organizácie, pod záštitu  ju vzal primátor mesta Komárno, MUDr. Anton Marek, o stovky detí sa starali animátori z komárňanskej katolíckej fary, pohostenie – chutný guláš z diviny (dar od sponzora) zas zabezpečovala Základná škola na Pohraničnej ulici.

Už od deviatej ráno sa mohli návštevníci  zoznámiť s prácou včelárov, ochutnať med či iné včelie produkty. To všetko v príjemnej atmosfére, ktorú vytvárala Veselá kapela či Spevácky zbor Klubu dôchodcov. Program bol ozvláštnený aj prednáškou Ing. Petruša, predsedu komárňanských včelárov a slovo dostal aj jeden z najväčších odborníkov na apiterapiu (liečba včelími produktmi), Ing. Štefan Demeter, CSc. Návštevníci festivalu sa tak mohli dozvedieť  aké úžasné účinky má propolis či samotný med.

Do detskej maliarskej súťaže sa zapojilo bezmála 150 výkresov detí  zo všetkých škôl či škôlok  v okrese Komárno. Animátori sa na viacerých stanovištiach vo Včeľom kráľovstve starali o zábavu najmä tých najmenších návštevníkov. Zaujal však najmä program Dramaťáku, ktorý pri tejto príležitosti pripravil dvojhodinový spomienkový koncert všetkých muzikálov, ktoré gymnazisti nacvičili od roku 2004.

Dramaťák vznikol v roku 2004 a muzikálom sa začali venovať v roku 2006, pretože na predstavení zaspala diváčka.

Úvod koncertu patril spomienkam riaditeľa Gymnázia Ľ. J. Šuleka Ondreja Gajdáča a režiséra Dramaťáku Jozefa Černeka, najmä na začiatky tvorby. Divákom mimo iné prezradili, že inšpiráciou odklonu od klasických divadelných hier smerom k muzikálom bolo najmä to, že pri repríze Tajovského hry – Ženský zákon, jedna z diváčok zaspala.  Koncert odspievali aj bývalé členky Dramaťáku, ktoré dnes už študujú na vysokých školách. Evelyn Polozsányiová, Júlia Bundová či Roberta Krmášková, si obliekli kostýmy, ktoré už pár rokov neboli na pódiu a odspievali skladby, ktoré kedysi tvorili v improvizovanom štúdiu. Junior club, ktorý už roky s Dramaťákom spolupracuje, dokonca pod vedením Broni Bočánekovej oživol aj tance z legendárneho muzikálu Sen noci Svätojánskej.  Všetci interpreti sa zhodli,  že bolo úžasné opäť sa stretnúť na javisku a s najlepším publikom na svete spomínať na študentské časy. Druhá polovica koncertu patrila muzikálu Skrotenie a nedávno ukončenému predstaveniu Snehulienka a zopár trpaslíkov. „Bolo mimoriadne ťažké ubrániť sa dojatiu, keď som videl ako deti medzi divákmi počas spevu Zrkadla či Snehulienky nielen spievali s našou Viki a Ivankou, ale dokonca v uličke medzi sedadlami tancovali naše choreografie… Niečo podobné musíme rozhodne zopakovať…,“ zhodnotil režisér predstavení Jozef Černek a určite by s ním súhlasili stovky divákov, ktorí ocenili prácu mladých ľudí veľkým standing ovation na záver koncertu.

Slovenskí rebeli predviedli program ocenený medzinárodnou organizáciou CIOFF

Medový festival uzatvorilo predstavenie Slovenských rebelov, reprízou predstavenia Od pytačiek po čepčenie, kde ľudové tance a piesne sprevádzajú štylizované ukážky obradov našich predkov ako napríklad kladenie rúk, čepčenie či pytačky. Zverenci vedúcej súboru Roberty Krmáškovej a ľudová hudba pod vedením Julky Bundovej spievajú a tancujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Súbor sa nedávno vrátil zo Slovinska či z medzinárodného festivalu v Rumunsku. Svetová organizácia zastrešujúca kultúrne dedičstvo, CIOFF, udelila folklórom inšpirovanému telesu z Komárna cenu za zvukovú harmóniu.

Bohatý a milý program nielenže prilákal stovky návštevníkov, ale opäť sa v Komárne spojili viaceré organizácie a tak sa potvrdzuje, že pre kvalitnú kultúru a spokojného diváka je spolupráca nevyhnutná.

(Jana Pipíšková, členka MO MS Komárno)