Mix 2020. 06. 26.

Vedeli ste, že kvalitné 3D tlačiarne nájdete už aj v Komárne?

Pred pár rokmi sa na trhu objavili 3D tlačiarne, ktoré dokážu takmer z každej predstavy urobiť hmatateľný objekt. Zo začiatku sa ceny týchto tlačiarní pohybovali vo vysokých rozpätiach, dnes sú už avšak dostupné kúsky, ktoré vyhovejú našim potrebám i peňaženke. Tieto tlačiarne sa po novom dajú zakúpiť už aj v Komárne, v kancelárii iFox s.r.o. v budove Trendu. O 3D tlačiarňach sme sa porozprávali s Rolandom a Biankou, ktorí sú súčasťou rodinnej firmy iFox s.r.o.

I keď pojem 3D tlačiarní môže byť pre viacerých známy, názov značky EasyThreed je ešte trošku cudzí. To ani nie je prekvapivé, nakoľko sa kvalitné tlačiarne EasyThreed dostali prvýkrát na slovenský trh práve v Komárne. „Dovoz sme začali len nedávno a v rámci Slovenska sa 3D tlačiarne EasyThreed dajú kúpiť len u nás. V okolí sú dostupné len v Poľsku, avšak aj to len v malom množstve. 3D tlačiarne sa aj doteraz dali zakúpiť na Slovensku, avšak za vysokú cenu. Prostredníctvom EasyThreed produktov by sme chceli ukázať zákazníkom, že aj napriek dostupnej cene ide o kvalitné a dostupné produkty,“ povedal nám Roland.

V ponuke iFox s.r.o. sú dostupné jednoduché tlačiarne, až po profesionálne, takže každý môže prispôsobiť svoj nákup svojim požiadavkám a peňaženke. „Bežný kupujúci sa rozhoduje pre kúpu tlačiarne kvôli výrobe rôznych hračiek a figúrok, kým firmy si kupujú skôr viac profesionálne tlačiarne, ktoré im slúžia na výrobu rôznych súčiastok a prototypov. V pláne máme tiež osloviť aj rôzne školy, nakoľko sa domnievame, že tieto prístroje môžu byť užitočné počas výučby. Z jednej stavebnej školy sme už aj dostali ohlas. Dúfame, že zoznam sa bude onedlho rozširovať,“ dodáva Bianka.

Používanie EasyThreed tlačiarní je naozaj jednoduchá. Nie je k nim potrebná žiadna odborná znalosť a vďaka prislúchajúcemu programu je možné vyhotoviť modely rýchlo a jednoducho. „K práci s tlačiarňou je potrebný počítač. Všetko ostatné je súčasťou balenia. K produktu prislúcha návod na použitie a program, vďaka ktorému je možné vyhotoviť rôzne modely. Na internete je dostupných mnoho hotových návrhov, na základe ktorých sa môže začať výroba. Jedinečné modely sa dajú vytvoriť aj napríklad prostredníctvom rôznych programov na navrhovanie,“ upresňuje Roland.

Vďaka EasyThreed tlačiarňam je možné vytvoriť produkty od malých dielov až po komplexné konštrukcie, vďaka čomu sa prejavili služby iFoxu aj počas koronavírusu ako veľmi užitočné. Vytvorenie jednotlivých dielov môže, avšak, vyžadovať aj niekoľko hodín. „Prostredníctvom tlačiarní sme mohli dopomôcť aj v boji proti koronavírusu,. Pomocou dvoch tlačiarní sme vytvorili denne až 40 kusov komponentov na výrobu štítov, čím sme prispeli na podporu materských, základných škôl a zdravotníckych pracovníkov. Výsledný čas pre tlač produktov závisí od viacerých faktorov. Rozhodujúci je druh tlačiarne, materiál, miery a kompresia. Vyhotovenie kocky s parametrami 5×5 trvá približne 3-4 hodiny. Možnosti pre tlač produktov sú nekonečné. Rozhodnúť sa môžete pre vyhotovenie súčiastok, figúrok alebo komplexných produktov. S 3D tlačiarňou sa dá vyrobiť naozaj všetko. S troškou praxe sa dajú znalosti rozvíjať, takže hranice sú nekonečné,“ hovorí Bianka.

Kto by avšak chcel rozvíjať svoju tlačiareň zakúpenú v iFox s.r.o., vo firme je možné zakúpiť si rôzne rozšírenia a komponenty. Okrem toho firma ponúka aj iné služby. „Popri predaji tlačiarní sa zaoberáme aj 3D tlačou produktov, servisom a gravírovaním na predmety. Prostredníctvom live četu ponúkame aj poradenstvo ohľadom produktu alebo samotnej tlače,“ dodáva Roland.

iFox s.r.o. sa teší na záujemcov o 3D tlač a tlačiarne na adrese Tržničné námestie 4810, v budove Trendu. Pre viac informácií navštívte webovú adresu ifox.sk alebo kontaktujte majiteľov na emailovej adrese info@ifox.sk.