Kultúra 2015. 04. 18.

Vínna ulica – Predstavujeme prvých vinárov

Cieľom Komárňanských dní už roky je aj to, aby upriamili pozornosť a propagovali vína vyrobené v našom regióne. Aj počas 24. Komárňanských dní môžu obyvatelia Komárna a jeho návštevníci očakávať, že budú mať možnosť ochutnať vína až dvanástich vinárov z okolia a od exkluzívneho hosťa z Maďarska.V Komárne na Vínnej ulici bude aj malé javisko, de vo štvrtok (30. apríla) vystúpi mládežnícky folklórny súbor Dunajíček, Zoltán Kovács ml. s kapelou a Farkas Trió. V piatok (1. mája) vystúpi 1) Attila Zsapka a Péter Emmer, v sobotu (2. mája) 2) Gyula Szarka.

bortaller-web

Tento rok sa už nebudú predávať lístky na víno, ale elegantnejšie vínne toliare. Teraz Vám v krátkosti predstavíme z 12+1 vinárov šiestich. Teraz vám krátko predstavíme šiestich z nich a čoskoro sa dozviete aj o ďalších.

 

BOTT FRIGYES (Mužla)

bott-f
Frigyes Bott. (foto: www.bottfrigyes.sk)

V strede trojuholníka, ktorý otvárajú rieky Hron a Dunaj, obrábajú vinicu o rozlohe desať hektárov. V tejto historickej vinohradníckej oblasti sa nachádza pôda vulkanického pôvodu, s vysokým obsahom vápna a je bohatá na minerály. Hrozno pestujú pri nízkom kordóne s malým zaťažovaním, víno vyrábajú tradičným spôsobom v drevených sudoch so spontánnym kvasením a niekoľkomesačným zrením. Ich cieľom je vychádzať z miestnych dispozícií a vyhotoviť elegantné vína plné zážitkov.

Druhy vín: Rizling rýnsky, Furmint, Lipovina, Sauvignon blanc, Veltlínske zelené, Kadarka, Frankovka modrá. Ocenené, špeciálne vína: Pannon Bormustra top víno: Frankovka modrá 2010, Vinculum 2009,Veltínske zelené 2012, Vinculum 2011
www.bottfrigyes.sk/ 

 

PIVNICA HENGERICS (Kamenica)

hengerics-5
Okolie pivnice Hengerics. (foto: www.hengerics.sk)

Vinárstvo sa nachádza tri kilometre od Hurbanova, v obci Kamenica. Už aj rodičia a starí rodičia Petra Hengericsa sa zaoberali vinohradníctvom. Vinicu o rozlohe osem hektárov zdedil v roku 1996, a tak sa začala jeho kariéra vinára. Za najdôležitejšie považuje ručné oberanie a dobré načasovanie spracovania hrozna, pri ktorom využíva rýchle a moderné technológie, pričom ku kvaseniu nevyužíva kvasnice. Cieľom Petra Hengericsa je priviesť späť do povedomia tradičné odrody, ako Rizling Vlašský alebo Frankovka modrá. Väčšiu pozornosť venujú svetovej odrode Pinot noir.
www.hengerics.sk/

 

KASNYIK RODINNÉ VINÁRSTVO (Strekov)

kansyik-bros
Bratia Kasnyikovci. (foto: kasnyikwine.sk)

Súrodenci Gabriel a Tomáš Kasnyikovci hospodária na rodinnom majetku od roku 2004. Rodinné vinárstvo sa nachádza v najteplejšom regióne, kde intenzita slnka je najvyššia na juhu Slovenska, pri obci Strekov na juhozápadných kopcoch. Pri ručnej výrobe vín sa spoliehajú na prírodné kvasinky, bez použitia akýchkoľvek iných pomocných látok. Víno fermentuje a zreje väčšinou v drevených sudoch.

Druhy vín: Chardonnay, Muškát Moravský, Rizling Vlašský, Tramín červený, Müller Thurgau, Veltlínske Zelené, Alibernet, Frankovka modrá, Portugalské modré, Pinot noir, Zweigelt
www.kasnyikwine.sk 

 

PIVNICA MÁTYÁS (Nová Vieska)

matyas-pince
András Mátyás (foto: www.matyaspince.sk)

Medzi Štúrovom a Komárnom sa týči kopec v Novej Vieske, kde z necelej osemdesiatky budov pozostáva malá pivničná obec. A v tomto malebnom prostredí vyrástla aj pivnica Mátyás. Ich filozofiou pri pestovaní viniča, ako aj pri výrobe vína, je vrátiť sa k tradičným metódam, ktoré dbajú na ekologické vinohradníctvo. Väčšina ich vín kvasí a zreje v drevených sudoch. Nepoužívajú tu herbicídy, pesticídy a ani žiadne umelé hnojivá, ktoré by prekryli v pôde obsiahnuté minerálne látky.

Druhy vín: Bio Feteasca regala, Bio Sauvignon blanc, Bio Tramín, Bio Rizling Vlašský, Bio Chardonnay, Bio Pinot Blanc, Bio Rulandské šedé, Orsius, Bio Frankovka modrá
www.matyaspince.sk/

 

STREKOV 1075 (Zsolt Sütő, Strekov)

Autentista_SK_Zsolt-Suto
foto: autentiste.cz

Vinica o rozmere 12 hektárov sa nachádza na kopcoch Pohronskej pahorkatiny, otočená je na juhozápad. Obklopujú ju jazerá a bažinaté potoky. Mikroklíma a vrstvenie pôdy (vysoký obsah vápnika, silne alkalická a bohatá na minerálne vrstvy) dávajú strekovským vínam výnimočný a jedinečný charakter. Pýšia sa vysokým obsahom kyselín a minerálnych látok a tiež im tu doprajú dlhé dozrievanie. V Strekove pripravujú prírodné vína vylúčením všetkých iných prísad. Cieľom tunajších vinárov je predstaviť bohatstvo tradičných odrôd v čo najlepšom strekovskom slnečnom svetle.

Druhy vín: Rizling Vlašský, Veltlínske Zelené, Rizling rýnsky, Devín, Svätovavrinecké, Frankovka modrá,Portugalské modré, Alibernet a Dunaj
www.strekov1075.sk

 

BECSE BOR VINÁRSTVO (Mužla)

Vinárstvo Becse bor je rodinným podnikom v obci, ktorá sa nachádza desať kilometrov od Štúrova. Vinice s rozlohou dvanásť hektárov ležia v katastri obcí Mužla a Belá. Vzhľadom k povahe pôdy tu pestujú výhradne biele a burgunské odrody. Vyznávajú klasickú remeselnú metódu, v nových sudoch vyrábajú vína s príjemnou chuťou, ktoré na viacerých súťažiach – regionálne súťaže, ale aj súťaž v Bojniciach, v Nitre, v Skalici alebo na celoštátnych súťažiach – dosiahli na popredné priečky, nevýnimočne aj prvé miesta.

Druhy vín: Biele vína: Chardonnay, Rulandské šedé, Sauvignon blanc, Veltlínske zelené, Rizling Vlašský, Furmint, Červené vína: Pinot noire, Pinos Minuier, Dornfelder, Cabernet Sauvignon, Acolon, Cabernet Cubin, Cabernet Dorsa
www.podunajskevina.sk/becse-bor-s-r-o-muzla/