Záchranári varujú: Horúčavy prinášajú riziká na slnku aj pri vode

Horúčavy pokračujú a mnohí hľadajú osvieženie pri vode. Záchranná zdravotná služba ZaMED však apeluje na verejnosť, aby bola počas tropických dní maximálne obozretná – ako pri pobyte na slnku, tak aj pri vode.
Nástrahy pri vode
Jazerá či kúpaliská sú v horúčavách lákavé, no môžu sa spájať s rizikami. Mokré a šmykľavé povrchy okolo bazénov môžu viesť k rôznym úrazom. Následkom pádov sú často narazené kolená, chrbát, pomliaždeniny, vyvrtnutý členok, úrazy hlavy či dokonca otras mozgu.
Riziká predstavuje aj neuvážené skákanie do vody po dlhšom pobyte na slnku či fyzickej námahe. Hrozí pritom takzvaný tepelný šok. „Náhla zmena teploty môže spôsobiť reflex hlbokého nádychu, čo môže viesť k vdýchnutiu vody a v extrémnych prípadoch až k utopeniu,“ konštatuje hlavná záchranárka ZZS ZaMED Diana Mikešová a dopĺňa, že rovnako môže dôjsť k zrýchlenému a prehĺbenému dýchaniu či závratu.
Dôležité je preto ochladzovať sa postupne – najprv nohy, ruky, tvár, a až potom celé telo. Naopak, dôsledkom skákania do plytkej vody môžu byť zlomeniny, poranenia chrbtice, otras mozgu či dokonca až ochrnutie.
Okrem úrazov číhajú na ľudí aj ďalšie nástrahy. Dlhý pobyt na slnku môže pri nedostatočnej ochrane spôsobiť začervenanie kože, pľuzgiere či dlhodobé poškodenie kože. „Objavujú sa aj komplikácie po vdýchnutí a prehltnutí vody – napríklad hnačky, infekcie očí a uší,“ približuje Mikešová.
Nebezpečný úpal
Záchranári upozorňujú aj na úpal. Jeho príznaky sú rôzne – od bolesti hlavy, cez nevoľnosť, až po zmätenosť. „Pri podozrení na úpal môžeme osobu ochladzovať vlažnou vodou, no nikdy nie ľadovou, pretože by to mohol byť príliš veľký šok pre organizmus,“ upozorňuje záchranár a vedúci Tréningového centra ZaMED Patrik Brna.
Úpal však môže ohroziť aj život človeka. „Pri poruche vedomia je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc alebo okamžite volať na tiesňovú linku 155,“ dodáva záchranár.
Nezabúdajte na prevenciu
Prevenciou je vyhýbať sa pobytu na priamom slnku, používať ochranu hlavy a opaľovacie krémy. Netreba zabúdať ani na pitný režim – vhodná je najmä čistá voda. Schladzovať sa treba postupne a skákať do vody iba na miestach pre to určených.
Zdroj: ZaMED