Mesto 2013. 12. 09.

Zamestnanci domova prehovorili, šikana, pitky s deťmi, nadávky.

Podozrenia z popíjania s deťmi, ohrozovanie mravnej výchovy, trestné stíhanie pre sexuálne zneužívanie, rozbité väzby medzi vychovávateľmi a deťmi a zamestnanci, ktorí tvrdia, že boli šikanovaní nadriadenými.

To je výsledok polročnej práce nového vedenia detského domova v Kolárove, o ktoré sa začala zaujímať kontrola Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny aj komárňanská polícia.

Minulý týždeň riaditeľku domova odvolali. O problémoch hovoria niekoľkí súčasní aj bývalí zamestnanci domova. Chcú zostať v anonymite. Upozorňujú, že za problémy nebola zodpovedná iba odvolaná riaditeľka, ale najmä jej zástupca, ktorý už bol aj riaditeľom domova. V jeho ére neboli podľa zamestnancov výnimočné telesné tresty.

Do domova sa vrátil po nástupe novej riaditeľky. Jeho bývalí aj súčasní kolegovia ho opisujú ako vulgárneho človeka. Dve dievčatá nechal podľa jednej zo zamestnankýň ostrihať dohola, chlapcov zasa údajne trestal zvesením dverí na ich izbách a dokonca aj na WC, takže do nich bolo vidieť z chodby. Ďalší z bývalých zamestnancov hovorí, že v domove trestali aj oblievaním studenou vodou.

Podľa psychológa výchovný účinok takýchto trestov je len ťažko predvídateľný. Jednoznačne narušujú ľudskú dôstojnosť detí a nemôžu to vnímať inak ako snahu dospelých ponížiť ich a zneužiť ich bezbrannosť – hovoril. V deťoch tak môžu vybudovať odmietavé postoje a nahromadená agresivita sa môže prejaviť navonok.

Ako zástupca riaditeľky mal rozbiť dovtedajšie väzby detí na vychovávateľov. Preradili aj vychovávateľov, na ktorých si deti zvykli. Opustiť museli rodinné domčeky, kde s deťmi žili, a ktoré pomáhali zariadiť vlastným nábytkom. To vraj deti ťažko niesli. Tento rok zrušili aj tradičné letné výlety. Deti napríklad necestovali do tábora, ktorý pre nich organizoval český Rytiersky rád sv. Václava.

Kontrola ústredia práce našla viacero pochybení a porušení zákonov. Polovica zamestnancov v anonymnom dotazníku uviedla, že niekoľkokrát mesačne zažívajú šikanovanie nadriadenými. Deti zasa kontrolórom povedali, že v jednej zo skupín sa pil alkohol, ktorý priniesli pán vychovávateľ a pán zástupca. Zamestnanci domova, tvrdili, že počuli o večierku, na ktorom sa mal zástupca riaditeľa s deťmi opiť v jednom z rodinných domčekov. Aj pre túto akciu detský domov vyšetruje kriminálka.
Vyšetrovanie odboru kriminálnej polície z Komárna sa začalo vo veci zločinu sexuálneho zneužívania, prečinu podávania alkoholických nápojov mládeži a prečinu ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Policajti začali trestné stíhanie zrejme na základe anonymov, ktoré dostalo ústredie práce. Zatiaľ nikoho neobvinili.

(zdroj: sme.sk, ilustračné foto)