Mesto 2016. 09. 05.

Zdravotní záchranári si zmerali svoje vedomosti a sily

Posledné dva augustové dni (30. až 31. 8.) patrili v Komárne záchranárom. Už po štvrtýkrát sa konala v meste súťaž posádok rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), na ktorej sa predstavili záchranári takmer z celého Slovenska a jedna posádka z Českej republiky. Zastúpení boli z Kolárova,Komárna, Marcelovej, Trstíc, Štúrova, Komjatíc, Podhájskej, Gbeliec, Želiezoviec, Nitry, Bardejova, Košíc, Svidníka, Banskej Bystrice a Brna. TASR o tom informovala konateľka Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) ZaMED s. r. o., so sídlom v Komárne Jana Váňová Peráčková.

Ako povedala, päť náročných modelových situácií preverilo znalosti a praktické skúsenosti záchranárov, ktorí tak ako aj pri reálnych zásahoch, musia pri súťažiach určiť správnu diagnózu, následne správny liečebný postup, poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť a v neposlednom rade aj spolupracovať s ostatnými záchrannými zložkami na mieste zásahu.

Hlavný organizátor súťaže Roland Száz zo záchranky ZaMED uviedol, že súťažné úlohy boli zamerané najmä na zlyhanie srdca, traumy a nehody. „Posledná úloha bola forenzná, čo znamená, že sme preverovali postup posádok zo strany súdneho znalca a policajného vyšetrovateľa. Takúto situáciu môžu záchranári zažiť, ak je podané podozrenie na pochybenie pri výkone ich činnosti na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež, ak záchranári vystupujú napríklad v pozícii svedkov pri predvolaní policajným vyšetrovateľom,“ vysvetlil.

„Som strašne rád, že sme mohli byť pri takom historickom počine, kedy sa forenzná medicína dostala na súťaž. Záchranári si zažili ten pocit, kedy únava a stres sú väčšie, ako si vedia vôbec predstaviť. Boli konfrontovaní okamžite s rekonštrukciou udalostí, ktorých boli priamymi aktérmi a vystavení veľmi nepríjemným otázkam silného trojčlenného tímu,“ zdôraznil rozhodca na súťaži Komárno Rescue 2016, súdny znalec Norbert Moravanský. „Som veľmi rád, že sme mohli zorganizovať tento ročník súťaže, a že sa z toho stáva pekná tradícia. Úlohy sme sa snažili pripraviť tak, aby to neboli tie, s ktorými sa bežne záchranári stretávajú v praxi, ale skôr, aby to boli aj netradičné úlohy, ktoré ich naučia ako postupovať v životne dôležitých situáciách, ktoré sa týkajú práve práce zdravotníckych záchranárov,“ to už boli slová riaditeľa ZZS ZaMED Mateja Poláka.

 Víťazom IV. ročníka súťaže záchranárov Komárno Rescue 2016 sa stala posádka záchrannej zdravotnej služby Košická záchranná zo stanice v Košiciach, na druhom mieste sa umiestnila posádka zo Svidníka a na treťom mieste skončila posádka Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Nitra. Ocenení získali finančné a vecné odmeny a víťazná posádka si odniesla i putovnú trofej.

(tasr, foto: zamed.sk – galeria Komarno Rescue 2015)