Región 2011. 01. 31.

Zemetrasenia sa vrátia, varujú seizmológovia!

Sobotný večer vydesil populáciu naprieč juhozápadným Slovenskom a severozápadom Maďarska. Trasúca sa zem, kývajúce sa domy a nábytok, meniaci svoju polohu. Také nečakané ‚spestresnie‘ sme si mohli vytrpieť aj u nás v Komárne. Vedci však varujú, že tomu nemusí byť koniec.

Každý z nás vie, aké hrôzy prežilo Komárno v spojitosti so zemetraseniami v dávnej minulosti. A tiež nám je jasné, že tomu inak nebude ani v budúcnosti. Vedci v spojitosťami s ďalšími otrasmi však varujú verejnosť už na nadchádzajúce dni! Slabšie zemetrasenia totiž u nás nie sú ničím výnimočným a tiež nie je ničím výnimočným, že po hlavnom – väčšom otrase, prídu i akési dozvuky. Tie však spravidla nedosahujú silu prvého zemetrasenia a tak sa obyvatelia nemajú čoho báť.

Komárno zasiahlo v sobotu zemetrasenie o sile 4,8 stupňa!

Zatiaľ čo zemetrasenie zo soboty 18:41 malo dosiahnuť silu 4,8, podľa maďarských seizmológov sa dajú očakávať nadväzujúce otrasy do štvrtého stupňa aj v najbližších dňoch. Tie by už Komárno mali zasiahnuť v menšej miere a ešte slabšej sile, ale predsa. A aby ste sa zbavili aj posledných obáv, v stredu o 21:23 zasiahlo Komáromskú župu zemetrasenie o sile 2,5 stupňa Richterovej stupnice. Cítili ste ho?

Predpovedať zemetrasenia je prakticky nemožné, keďže stále patria medzi prírodné javy, ktoré nemáme celkom preskúmané. Aj preto sú slovenskí seizmológovia vďační za každú skúsenosť so zemetrasením, ktorú zanecháte na ich portáli zemetrasenia.sk. Aby ste sa dostali k dotazníku, kliknite sem.

Ako sa chrániť?
Čo ale robiť, pokiaľ vás zemetrasenie prekvapí? Pomáha hlavne staré zaužívané skryť sa pod zárubňu dverí, utekať čo najďalej od čohokoľvek, čo môže padať, alebo sa rozbiť (lustre, okná, vysoké skrine), prípadne sa skryť pod ťažký stôl. Pri vybiehaní z domu treba dávať pozor na padajúce rímsy a komíny. Výťah je nebezpečný, preto ho treba čo najrýchlejšie opustiť. Ak sa nachádzate na schodoch, treba si sadnúť, jednou rukou sa držať zábradlia a druhou si chrániť hlavu. Na voľnom priestranstve sa treba zdržiavať čo najďalej od výškových stavieb.

Po zemetrasení je najdôležitejšie zachovať pokoj. Ak sa v okolí nachádzajú zranení, treba imposkytnúť prvú pomoc. Informácie možno získať prostredníctvom rádiového vysielania. Po príchode záchranárov sa treba bezpodmienečne riadiť ich inštrukciami.

TEXT: Tomáš Kottra