Región 2011. 01. 29.

Zemetrasenie s epicentrom v Maďarsku zasiahlo aj juh Slovenska

Dnes, približne o 18:42, sa na 3 až 4 sekundy rozhýbala zem na juhu a juhozápade Slovenska.

Takto zaznamenali zemetrasenie v Bratislave

Zemetrasenie bolo cítiť od Trnavy cez Levice, Nové Zámky, Komárno, až po Budapešť. Zem sa zatriasla o 17:41:38, zemetrasenie dosiahlo magnitúdu o hodnote 4,8 Richterovej škály.

Ľudia mali strach
Zemetrasenie udrelo z hĺbky približne 8,3km, epicentrum sa nachádzalo približne 33 kilometrov severozápadne od mesta Székesfehérvár a asi 6 kilometrov severovýchodne od  trojtisícového maďarského mestečka Oroszlány, ktoré sa je Komárna vzdialené asi približne 35 kilometrov vzdušnou čiarou.

Podľa dostupných informácii sa ľudia preľakli a húfne opúšťali svoje príbytky. Najväčšia škoda mala vzniknúť na desaťposchodovom dome, ktorý bol s ďalšími budovami daný na preverenie statikom. Podľa vyjadrenia vedenia obce, životy nie sú a ani neboli ohrozené, možným vznikom nebezpečenstva sa budú zaoberať. Menšie škody boli zemetrasením napáchané aj na niekoľkých budovách v Budapešti, no išlo iba o praskliny.

Najsilnejšie od roku 1985
Čo sa územia Maďarska týka, ide o najsilnejšie zemetrasenie od roku 1985. Vtedajšie zemetrasenie zmerané nie je, no podľa dostupných informácii bola počítačovou simuláciou vytvorená domnienka, že mohlo ísť o zemetrasenie obdobnej sily. Čo sa Slovenska týka, najsilnejšie zemetrasenie v histórii bolo zaznamenané práve v Komárne. Pri epicentrálnej intenzite 8 až 9 stupňov si vyžiadalo nemalé obete. Šesťdesiattri ľudí pri ňom prišlo o život, 102 ľudí bolo zranených, rozsiahle škody vznikli aj na majetku – 279 domov a sedem kostolov bolo úplne zničených.

Komárno je v ohrození
Hoci nezažívame zemetrasenia v okolí Komárna príliš často, pre mnohých, hlavne mladších obyvateľov Komárna, to bolo prvé, ktoré si pamätajú, Komárno patrí v rámci Slovenska a strednej Európy k tým oblastiam, ktoré sú seizmologicky najviac ohrozené. Čo sa ale celej Európy týka, Komárno sa nachádza k oblasti so stredným ohrozením.

TEXT: Tomáš Kottra


Vyjadrite svoj názor