Šport 2011. 10. 29.

Žilina MBK potrápila, no dva body ostali doma

Začiatok stretnutia bol nervózny hlavne na strane domácich. Dopúšťali sa chýb, ktoré by sme mohli pripísať elektrizujúcej atmosfére a pocitu eufórie po víťazstve v Spišskej Novej Vsi.

Domáci fanúšikovia sa tešia. Komárno vyhralo svoj tretí zápas v rade!

Žilinčania výborne bránili a hráčom Komárna nedali dýchať s loptou v ruke, ani bez nej. Hostí ťahal Šoška, ktorému sa darilo tak z čiary trestných hodov, ako aj zo strednej vzdialenosti, či spod koša. Pod košom hostí sa zase presadzoval Mathis. Žilinčania mali našťastie smolu pri streľbe spoza oblúka. Veľké množstvo našich strát ostalo nepotrestaných. V prvom dejstve sa tak prelievalo vedenie z jednej strany na druhú. Skončilo však pozitívne pre ‚Obuvníkov‘, keď posledný úspešný útok zakončil Kratochvíl za dva body – 16:14.

Druhá štvrtina pokračovala v nastúpenom trende, hlavne čo sa týka strát na strane Komárna. Prvé body dokázali dať Komárňania až po viac ako dvoch minútach hry. No keďže išlo o dve trojky Biliča a Szaba, zo 16:20 otočili domáci na 22:20. Do konca polčasu sa skóre rapídne nemenilo – raz vyhrával jeden, potom druhý. Hostí potiahol Petty svojimi 12 bodmi a dvoma asistenciami. O jeho neubrániteľnosti svedčil aj posledný útok, kedy ekvilibristicky zakončil v poslednej sekunde cez Jonesa a uzavrel polčasové skóre na 38:40.

Fotogalériu zo zápasu nájdete tu!

Kto po polčasovej obrátke čakal zdrvujúci nápor domácich, musel byť sklamaný. Nám našťastie padli dôležité Bilíkove a Jonesove trojky, zlou správou však boli Kratochvílove dva rýchle fauly, pre ktoré musel sedieť až do polovice poslednej štvrtiny. Hra bola stále rovnaká, diváci v športovom napätí, no na konci tretej štvrtiny prišiel moment, ktorý zmrazil celú športovú halu – JJ išiel do zakončenia v posledných sekundách štvrtiny, no v súboji padol nešťastne na lakeť a ostal ležať na palubovke. Petty po následnom protiútoku premenil dva trestné hody a uzavrel štvrtinu na 64:65. Oveľa dôležitejšie však v tej chvíli bolo, či Johathonovo zranenie nie je vážne…

Jones ostal na konci tretej štvrtiny ležať na zemi, domáci diváci tajili dych.

Ukázalo sa, že nie. JJ sa vrátil vo veľkom štýle a svoje zaváhanie z konca tretej štvrtiny napravil okamžitou trojkou. A keď potom po zisku a útočnom doskoku pridal ďalšie dva body, bolo jasné, že ho len tak niečo nezlomí. Jeho 12 bodov v poslednej štvrtine doviedlo MBK Rieker Komárno k víťazstvu 88:84. Hoci zápas ešte trochu zdramatizoval Závodný svojou treťou trojkou z troch pokusov, z našej strany nie dobre takticky zahraný záver nám bod za víťazstvo nevzal.

MBK Rieker Komárno – BK Váhostav Žilina 88:84 (16:14, 22:26, 26:25, 24:19)
Body: Jones 23 (3 asistencie), Kratochvíl 13, Bilič 13 (6 doskokov), Bilík 10, Mathis 8, Johnson 6 (7 doskokov), Szabó 5, Klár a Dubovský 4, Biňovský 2

Ohlasy po zápase

Jan Kratochvíl – forward (13 bodov, 6 doskokov, 1 asistencia)
Čo spôsobilo, že malo Komárno taký vysoký počet strát?

Túto otázku si kladiem aj ja. Išli sme do zápasu ako favorit. Tréner nás pred zápasom upozorňoval, že je to len v našich hlavách, nech hráme pokojne a svoju hru bez zbytočných strát. Bohužiaľ nám nevyšiel dobrý vstup do zápasu, hra mi pripadala ospalá a z toho vyplývalo množstvo hlúpych chýb.

Krátko po polčase ste si musel sadnúť so 4 faulami, ako sa potom naskakovalo do toho napínavého záveru?
Ťažko sa mi šlo dole s vedomím, že mám štyri fauly. Tréner ma nechal dlhšiu dobu sedieť a vypustil ma pred koncom. Nastupoval som za veľmi vyrovnaného stavu. Snažil som sa hrať s pokojnou hlavou, ale tiež s tým, že sa nebudem šetriť v obrane, aj keď mám posledný faul. Proste buď, alebo. Veril som, že zápas zlomíme a odskočíme na väčší rozdiel, čo sa nám ale stále nedarilo. Našťastie nám padli dôležité strely a držali sme si  miernejšie vedenie.

Je rozdiel medzi rozhodcami tu a v Česku?
Tu na Slovensku rozhodcovia pískajú fauly trochu inak ako v Čechách a zatiaľ si na toto merítko nemôžem zvyknúť. Pískajú fauly, ktoré nič neriešia – občas nejaké postrčenie mimo loptu, alebo len jemné kontakty. Na druhej strane keď hráč ohrozuje kôš a je tam tvrdší dotyk, tak to nechajú. Bohužiaľ mi to tenjtoraz rozhodcovia pískli.

TEXT: Tomáš Kottra