Mesto 2012. 02. 07.

Zima rozdáva zodpovednosť – čo je vaša starosť?

Poriadna zima sa začala už aj v Komárne – nádielka snehu sťažila život najmä šoférom, no ani na chodníku to nie je „ružové“. Kto je za čo zodpovedný?

Špičková technika pri práci. :)

Kto? Čo?
Za cesty mimo obce zodpovedajú rôzne organizácie – za rýchlostné komunikácie a diaľnice zodpovedá Národná diaľničná spoločnosť, cesty I. triedy má na starosti Slovenská správa ciest a cesty II. a III. triedy paria do „jurisdikcie“ Nitrianskeho samosprávneho kraja. Za cesty v meste, či obci, zodpovedá samospráva – čiže u nás mesto Komárno.

Zima bola zatiaľ mierna
„Komunálny odbor Mestského úradu v Komárne má situáciu na mestských komunikáciách napriek nezvyčajne krutým mrazom pod kontrolou. Sneh, nakoľko ho v Komárne nenapadlo veľa, nerobí problémy, naviac, je ho zatiaľ tak málo, že použitie snehových pluhov nie je opodstatnené, respektíve bolo by neúčinné,“
tvrdí správa mesta.

Nočná teplota v Komárne klesá pod -10°C a nebude tomu inak ani v nasledujúcich dňoch. Mesto preto svoje komunikácie zatiaľ samostatne nesolí, pretože soľ je v takýchto mrazoch neúčinná. „Cesty a chodníky sa preto posypávajú zmesou soli a piesku. Takto sa dá zamedziť šmykľavosti cesty, či chodníka a ak mrazy poľavia, predíde sa tým aj zľadovateniu povrchu.“

[poll id=“23″]

Chodníky si spravujeme sami
Za chodníky sú zodpovední aj obyvatelia mesta, konkrétne vlastník nehnuteľnosti, pred ktorou sa chodník nachádza. Rovnako majiteľ zodpovedá aj za ľad a sneh, ktorý môže padnúť zo strechy. Majiteľ ručí, že pred ich pozemkom, alebo domom nedôjde ku škode na majetku, alebo dokonca na zdraví.

Zima niečo stojí
„Mesto počas jednej zimnej sezóny v priemere minie na zimnú údržbu mestských komunikácii okolo 60 až 70 tisíc eúr. V súčasnosti spomínaný limit ešte nie je vyčerpaný, nakoľko doteraz bola zima mierna, len v posledných týždňoch ukázala svoju ozajstnú tvár,“ dodáva mesto.

Momentálne je vyhlásené verejné obstarávanie na zimnú údržbu ciest v hodnote 365 500 Eur.