Šport 2013. 02. 28.

3. Capoeiristický festival s Batizadom opäť na výbornú!

Stopäťdesiat capoeiristov z viacerých krajín Európy a profesor z Brazílie sa zúčastnilo 3. Festivalu capoeiry v Kommárne, ktorý bol spojený s workshopmi a slávnosťou Batizado.

Capoeira si v Komárne získava čoraz viac nadšencov. FOTO: latinho

Za nami je už 3. Festival capoeiry v Komárne, ktorý sa skončil na jednotku s hviezdičkou. Okolo 150 capoeiristov sa zúčastnilo na trojdňovom workshope pod vedením uznávaného capoeiristu profesora Gibi z brazílskeho Sao Paula, ktorý viedol tréningy na vysoko profesionálnej úrovni.

Do nášho mesta privítali aj rôzni capoeiristický profesori  so svojimi žiakmi z iných krajín ako Holandsko, Nemecko, Švédsko alebo Česko. Aj títo boli príjemne prekvapení profesionálnou úrovňou a prístupom, ktorým šírime dobré meno capoeiry.

Hlavnou a teda najväčšou udalosťou tohto víkendu bolo bezpochyby Batizado (v preklade znamená páskovanie a sviatok capoeiristov), kde boli páskovaní Latinhovi žiaci. Samozrejme nechýbali rodičia a diváci, ktorí prišli podporiť svoje deti a kamarátov. Celá telocvičňa na ZŠ Pohraničnej sa zaplnila priaznivcami capoeiry.

Obrovským zážitkom tejto akcie bola capoeiristická šou pod vedením skúsených učiteľov a profesorov capoeiry, kde predviedli úžasné akrobacie a ukázali, krásu a silu tohto nádherného športu.

Potom nasledovalo samotné páskovanie. Začalo sa od najmenších – 5 ročných detí, až po dospelých. Spolu sa rozdalo až 90 opaskov, čo je veľmi pekný počet a je vidieť, že capoeira oslovuje čoraz viac ľudí a každým rokom pribúdajú noví nadšenci a záujemci o toto bojové umenie.

Pásky sú pripravené pre svojich budúcich držiteľov. Celkovo ich bolo počas uplynulého víkendu odovzdaných 50. FOTO: latinho
Pásky sú pripravené pre svojich budúcich držiteľov. Celkovo ich bolo počas uplynulého víkendu odovzdaných 90. FOTO: latinho

Celé Batizado (páskovanie) prebiehalo v úžasnej atmosfére, nabitej energiou, ktorá neodlučiteľne k tomuto športu patrí. „Capoeiru trénujem už 11 rokov a môžem povedať, že je to môj životný štýl a snažím sa ju šíriť čo najlepšie. Mám pri sebe úžasných ľudí, ktorí ma podporujú a takisto rodičov mojich žiakov.“ povedal tréner capoeiry Latino. Podľa jeho slov zase odviedli veľký kus práce a posunuli sa o krok vpred, získali nové kontakty, ktoré im pomôžu spolupracovať s inými krajinami a tým si vymieňať skúsenosti a pomáhať si. “Celkom iste budeme udržovať tradíciu takýchto ale aj podobných akcií naďalej. Dúfajme, že nám táto akcia pomohla zviditeľniť sa a ukázala všetkým svoju krásu a jedinečnosť,” dodal

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili a podporili túto akciu, ale hlavne rodičom, ktorí podporujú deti v tomto nádhernom športe a tým ich vedú správnym smerom, ktorým capoeira bezpochyby je.

TEXT: lv

Vyjadrite svoj názor