Šport 2015. 03. 20.

Komárno capoeiristickou veľmocou

Do Komárna sa každoročne vracajú capoeiristi z Európy i sveta. Lákadlom sú festivaly, semináre i majstrovstvá.

Komárno sa opäť stalo dejiskom capoeiristického festivalu. Bojové umenie, ktoré spája pohyb a akrobaciu s tancom, spevom a hraním na hudobné nástroje. Čím ďalej, tým viac priaznivcov nachádza nielen v Komárne a jeho okolí, ale aj v Európe.

Asi 150 capoeiristov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska či dokonca Holandska. Veľkým lákadlom pre učiteľov i študentov bola účasť jedného z priekopníkov capoeiry v Európe, majstra Mestre Nem, ale aj zakladateľa klubu Vém Camara Capoeira Mestre Paçocu. A prítomnosť troch päťdesiatok výborných capoeiristov zase prilákala tri stovky divákov. „Nechcelo sa mi veriť, koľko ľudí prišlo podporiť a pozrieť našu capoeiru v Komárne,“ hovorí organizátor podujatia Tomáš Vu Thanh, ktorého vo svete capoeiry poznajú pod menom Latinho. Komárňan dodal, že množstvo divákov ho nabilo energiou, pretože tú mu vzala nielen organizácia, ale aj tréningy. Počas festivalového víkendu ho potešilo najmä to, že ľudia začali brať capoeiru zase o čosi vážnejšie. „Teší ma, že rodičia podporujú svoje deti. Aj táto cesta cez capoeiru je dobrá cesta do života. Naučí ľudí disciplíne, pokore a rešpektu jedného k druhému,“ vysvetľuje Latinho.
Piaty ročník festivalu je len jednou z akcií, ktoré Komárno počas roka hostí. „Počas roka organizujeme veľa podujatí, ako napríklad semináre, súťaže pod vedením brazílskeho majstra Paçocu ale medzi najväčšie patrí Festival de capoeira, ktorý je raz do roka,“ menuje Latinho. Ten sa každoročne snaží, aby jeho festival dosiahol úroveň, akou sa môžu pýšiť viaceré Európske mestá. Tamojší organizátori sa ale tešia väčšej podpore zo strany mesta, či štátu. Ponúknuť takéto podujatie je náročné najmä finančne. Komárňan musel zabezpečiť pre hostí letenky, ubytovanie, prenájom hál či reklamu. „Tieto festivaly dopadnú zväčša podľa mojich očakávaní, každý je spokojný,“ hrdí sa Latinho. Tešiť ho môže aj fakt, že každoročne sa v Komárne zbieha viac a viac zahraničných hostí a Komárno je tak veľmi silnou bodkou na mape capoeiristickej Európy. „Je pre mňa veľkou poctou, že ľudia sa k nám veľmi radi vracajú, cítia sa tu dobre a odchádzajú s dobrým pocitom, plní energie a zážitkov, o čom svedčia aj rôzne správy, ktoré dostávam alebo zdieľania či statusy na sociálnych sieťach, ako sa tu mali dobre,“ vysvetľuje.
Touto akciou Latinho ani zďaleka nekončí. „Tešíme sa na ďalší ročník, ktorý bude zase vo februári v roku 2016. Ešte skôr ale organizujeme majstrovstvá Slovenska detí, mládeže a dospelých v apríli,“ hovorí komárňanský tréner. On a jeho zverenci sa ešte toto leto chystajú na cestu do Brazílie, kde naberú nové skúsenosti zo seminárov s najväčšími majstrami. Latinho chce naďalej rozvíjať svoje schopnosti a vedomosti a ísť tak príkladom svojim žiakom, ktorých má na Slovensku i v Maďarsku.
Capoeire sa v našom meste venujú desiatky detí i starších Komárňanov, stále pribúdajú ďalší. „Capoeira je úplne pre všetkých, bez rozdielu veku, či fyzickej kondície,“ hovorí Latinho, ktorý si však nemyslí, že ide o jednoduchý šport. „Človek však zlepšuje svoje schopnosti každým tréningom,“ dodáva. Latinho vytvoril na svojich tréningoch rodinnú atmosféru, všetci cvičenci sa navzájom podporujú a sú si rovní. „Spolu sa učíme, zdokonaľujeme svoje umenie, cestujeme a spoznávame ľudí z iných štátov a miest,“ približuje.
Capoeira je podľa neho jedinečná v tom, že ako bojové umenie spája viacero aspektov – športových i umeleckých. Tým sa zásadne líši od iných bojových umení. „V capoeire si človek môže vybrať. Niekto rád skáče a môže z neho byť uznávaný akrobat. Iný hrá na hudobné nástroje, spieva a môže sa z neho stať uznávaný hudobník. Iní radšej bojujú a tak sa môžu vypracovať na skvelých bojovníkov,“ vysvetľuje Latinho. Capoeira podľa neho rozvíja kondíciu, reflexy, sebavedomie, ale aj pozitívne myslenie. „Ja sa snažím, aby boli moji cvičenci komplexnými capoeiristami a ovládali toto bojové umenie z každej stránky,“ tvrdí.
„Dvere na tréningoch sú stále otvorené a ak chcete zistiť, čo je vaše telo schopné dokázať, príďte sa k nám pridať! Viac informácií nájdete na www.vemcamara.sk.“

Vyjadrite svoj názor