Blog 2016. 01. 24.

5 najväčších bludov o slovenskom školstve

Sotva stihli Slováci v diskusných fórach vyriešiť migračnú krízu a integráciu prisťahovalcov, už sa s vervou pustili do analýz učiteľského povolania. Dlho platilo: čo Slovák, to hokejový tréner, ale už aj znalec islamu, okolia kolínskej vlakovej stanice a, samozrejme, najnovšie pedagóg a metodik. Slasť čítať tieto komentáre, katarzia antických rozmerov. Pozrime sa na najväčšie bludy, ktoré sa šíria, akoby ich na Facebooku publikoval Werich. No a čo, že to nenapísal on, hlavne, že je to PRAVDA!!!

Blud 1. Učitelia majú najdlhšie prázdniny zo všetkých, stále majú nejaké voľno, v lete dva mesiace, potom jarné prázdniny, jesenné, zimné atď. celý rok.

Realita: učitelia nemajú nijaké prázdniny. Učitelia majú len dovolenku, tak ako každý iný zamestnanec. Zväčša 40 dní, čo je naozaj o päť viac ako je bežné, ale zaslúžia si to, pretože zvládať výčbu aj všetkých tých desaťtisícov detí, ktorých rodičia uveria hociakému hoaxu, je nesmierne náročné a vyčerpávajúce.

Prvý júlový a posledný augustový týždeň trávi väčšina učiteľov dobrovoľne povinne v škole, kde pripravujú (a neraz aj upratujú) triedy, nakupujú pomôcky (väčšinou za vlastné peniaze) alebo pripravujú ročné plány, čiže bojujú s takou byrokraciou, ktorá by položila aj ťažko skúšaných slovenských živnostníkov.

Ktoré školy v okrese Komárno sa zapoja do štrajku? Zistite na oficiálnej stránke. 

Za 26 rokov sa vystriedalo 17 ministrov školstva z 10 rôznych strán, pričom skoro každý priniesol novú úžasnú koncepciu, niektoré až také invenčné ako zákaz jógy. Učitelia sa s tým všetkým museli oboznámiť, doštudovať a aplikovať to, samozrejme, vo voľnom čase a tiež za vlastné. Nehovoriac o prípravách metodiky, podkladoch pre inšpekcie a napokon o úžasných výkazoch činností, aby mali úradníci školstva ako preukazovať aktivitu.

Pre učiteľov sú školské prázdniny podobná nočná mora ako pre rodičov. Moja mama si ich nadrábala pravidelnou neplatenou prácou v družine. Skúšam si predstaviť takého priemerného slovenského diskutéra, ako tri-štyri hodiny denne zadarmo robí vo fabrike alebo firme navyše, aby potom mohol mať „prázdniny“. Odporúčam vyskúšať si hodinu strážiť 45 detí smartphonovej éry, pričom za odmenu vám akurát o 19:00 posledný rodič vynadá, prečo nemáte otvorené do 19:30, lebo on chce byť dlhšie vo fitku.

Blud 2: Učiť nie je skutočná práca. Je to ľahučká činnosť, skoro hobby. Nedá sa to porovnávať s fyzickou námahou. Stačí dačo porozprávať a hotovo. Učitelia odučia pár hodín a majú svätý pokoj.

Realita: skoro každý učiteľ pravidelne okrem vlastných hodín aj zastupuje, neraz dlhodobo, pričom si musí bleskovo naštudovať inú látku, pripraviť podklady a robiť byrokraciu navyše.

Pokračovanie článku Michala Hvoreckého nájdete TU.