Šport 2019. 11. 26.

Alex Kušík – 7 násobný juniorský majster Slovenskej republiky

Od 22.11 do 24.11.2019 sa naši juniori predstavili na Majstrovstvách SR juniorov v krátkom bazéne, ktoré sa uskutočnili v Trenčíne. Na týchto majstrovstvách sa stretla kompletná juniorská špička Slovenska. Na štart sa postavilo 281 plavcov a plavkýň až zo 48 klubov. Náš klub reprezentovali pod vedením trénera Michala Knihára Alex Kušík a Kevin Bielikobaja reprezentanti SR v juniorskej kategórií. Vďaka ich zásluhe sa Komárno dostalo medzi špičkové slovenské plavecké mestá. Aj keď oproti iným väčším klubom sme mali len dvojité zastúpenie výkonmi patrili naši plavci medzi najlepších o čom svedčí aj fantastické 4. miesto v medailovej bilancií všetkých klubov!!!

Nabitý program mal Alex Kušík, študent Gymnáziu Ľ.J.Šuleka v Komárne, ktorý sa predstavil až v ôsmich disciplínach, pričom až sedem sa plávalo na finále (absolvoval ich dvakrát). Jedinou disciplínou, ktorá sa plávala priamo na čas bolo 400m polohové preteky, ktoré presvedčivo vyhral a získal tak svoju prvú zlatú medailu na týchto majstrovstvách. Vo všetkých ostatných disciplínach sa s prehľadom dostal do záverečných finálových bojov. Jedinou disciplínou, z ktorej sa odhlásil bolo 50m prsia a to kvôli extrémnemu časovému nesúladu nasledujúcich disciplín. Postupne sa predstavil vo finále disciplín 50m znak, 100m znak, 200m znak, 200m prsia, 100m polohové preteky a 200m polohové preteky. Vo všetkých finálových bojoch nenašiel premožiteľa a získal pre seba, náš klub a Komárno neuveriteľných 7 titulov juniorského majstra Slovenskej republiky v krátkom bazéne na rok 2019.  S týmto výkonom sa stal najúspešnejším starším juniorom celého šampionátu. Mimo cenných kovov Alex dokázal v takto nabitých pretekoch zaplávať aj tri osobné rekordy a to časom 55,68 na 100m znak, časom 2:02,30 na 200m znak a časom 2:17,56 na 200m prsia.

Kevin Bielik  sa predstavil v troch disciplínach a to 50m prsia, 100m motýlik a 100m polohové preteky. Vo všetkých disciplínach sa tiež prebojoval do finálových bojov. V nich bojoval zo všetkých síl o čom svedčia aj tri osobné rekordy. Na 50m prsia a 100m motýlik získal striebro a na 100m polohové preteky doplnil Alexa na stupni víťazov na bronzovom stupienku.     

Tréner Michal Knihár zhodnotil tieto Majstrovstvá SR nasledovne. Alexova príprava sa odohrávala v domácich podmienkach na komárňanskej plavárni ako aj na sústredení začiatkom jesennej sezóny. Od leta absolvoval množstvo vynikajúcich mítingov akými boli Majstrovstvá sveta juniorov resp. Svetový pohár v Budapešti, Slovakia swimming cup, Majstrovstvá Dánska a iné. Klubovú prípravu sme museli prispôsobiť povinným štartom za juniorskú reprezentáciu SR, ktoré neboli vždy najlepšie načasované na našu prípravu. Napriek tomu Alex dokázal po posedných pretekoch rýchlo zregenerovať a potvrdiť výbornú prípravu na tréningoch aj ziskom siedmych titulov, čo v juniorskej kategórií nie je každodenným úkazom, nakoľko v tomto veku sa plavci už zvyknú špecializovať na 2-3 disciplíny. O to náročnejšia je jeho príprava nakoľko pláva nie len znaky a prsia ale aj najvšestrannejšiu disciplínu a tou sú polohové preteky, ktoré pozostávajú zo všetkých štyroch plaveckých štýlov. Kvôli rozpisu M SR sme museli mierne improvizovať a museli sme niektoré Alexove silné disciplíny (napr. 100m prsia) vynechať kvôli krátkemu času medzi nimi. Našim plavcom budeme ešte tento rok držať na palce na M SR starších žiakov a dospelých ako aj  na záverečnom výborne obsadenom mítingu Scitec Gyor Open, ktorý bude končiť až 21.12.2019.

Našim plavcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.