Kultúra 2017. 04. 05.

Basement festival

Do komárňanskej pevnosti sa vráti život. Občianske združenie KKBK sa rozhodlo usporiadať v jej priestoroch odvážny projekt s názvom Basement Festival. Pôjde o multižánrový hudobný festival so zameraním na modernú elektronickú hudbu. Netradičné a rozsiahle priestory našej pevnosti sľubujú návštevníkom unikátny zážitok, aký si z tradičného letiska len tak neodnesú.

Priestory komárňanskej pevnosti sú na slovensku originálnym miestom pre konanie takéhoto podujatia. V zahraničí to však nie je nič nové. Napríklad, teraz už svetoznámy festival Outlook v Chorvátsku, Srbský Exit Festival, Brutal Assault v Česku, alebo aj početné koncerty v Monostorskej pevnosti hneď za mostom.

Svojim charakterom je Josefov porovnateľný s Terezínem, ale aj ďalšími európskymi pevnosťami, ako sú napríklad Komárno (Slovensko), Zamość (Poľsko), Palmanova, Peschiera (Taliansko), Neuf-Brisach, Verdun (Francúzsko), Konigstein (Nemecko) aj.
https://brutalassault.cz/cs/

Nie každý však súhlasí s myšlienkou hudobného podujatia v priestoroch historickej pevnosti. Existujú obavy o jej stav a zvýšené opotrebenie počas takejto akcie. To sú samozrejme odôvodnené obavy, ale v praxi býva skôr opak pravdou. Napríklad v českom Josefove sa o areál pevnosti pravideľne starajú dobrovoľníci z Death Metalového festivalu. Rovnako ako u nás v Komárne, ani Josefov nemá prebytok prostriedkov na vlastnú obnovu.

„Na kompletnú rekonštrukciu rozsiahleho areálu, vrátane podzemných chodieb, nie je dostatok financií a dobrovoľníci ich opravujú vo svojom voľnom čase. Pre pevnosť je ale prínosný aj samotný festival, ktorý Josefov propaguje vo svete a vďaka nemu každoročne dostávame dotáciu na opravu areálu,“ pochvaluje si Milan Libich, predseda občianskeho združenia – Ochránci památek pevnosti Josefov Ravelin XIV.
Zdroj: http://hradec.idnes.cz/metaliste-brutal-assault-oprava-pevnosti-josefov-fs5-/hradec-zpravy.aspx?c=A160229_2228990_hradec-zpravy_pos

Festival Basement si dáva za ambíciu pokračovať v tomto pozitívnom trende a preto o.z. KKBK organizuje v Máji verejnú brigádu, za účelom sanácie niektorých rizikových oblastí, ktoré by mohli ohrozovať budúcich návštevníkov pevnosti. Ako dobrovoľník sa môžete prihlásiť emailom na adrese festivalbasement@gmail.com.

Pevnostný systém Komárna je svojou dychberúcou veľkosťou a pozíciou naozaj unikátna historická pamiatka. Tieto faktory sú však bohužiaľ aj jej najvačšou slabinou. V malom Komárne neexistuje firma alebo inštitúcia, ktorá by dokázala túto masívnu stavbu využiť a tak doteraz iba čakala, kým niekto dostane nejaký nápad. Neexistuje vacsia dehonestacia historickej pamiatky, ako nechať ju v tichosti a zabudnutí schátrať.