Kultúra 2017. 06. 13.

Dopis Komárňanom od Basement Festival Crew

Vážení občania mesta Komárno,

Možno ste sa už dopočuli a možno ešte nie, čo sa v našom meste najbližšie dni chystá. Hudobný Festival Basement vznikol v spolupráci s občianskym združením KKBK a mestom Komárno. Brány pevnosti a zároveň aj festivalu budú pre Vás otvorené od piatka 16.júna až do nedele rána.

Možno sa sami seba pýtate, čo je to za bláznivý nápad, usporiadať festival v pevnosti? A pýtate sa správne. Nápad to je vskutku bláznivý. Pevnosť má veľa nedostatkov a niekedy aj úplne základných. Nie je tam voda, elektrina ba dokonca tam nie je ani osvetlenie.

Na projekte festivalu spoločne pracujeme od septembra minulého roka a sme si všetkých problémov veľmi dobre vedomí. Myšlienka festivalu vznikla ako spôsob, ktorým chceme našej pevnosti pomôcť. Výťažok z predaja lístkov pôjde totiž aj na jej obnovu.

Dôvod prečo chceme Komárnu pomôcť práve hudobným festivalom je veľmi prostý. Vieme to robiť. Rodičia nás poslali do sveta, aby sme sa niečomu priučili a my sme sa naučili organizovať koncerty. Je to to, čo vieme, v čom sme dobrý a čo nás baví. Je to naše remeslo. Chceme pomôcť Komárnu, z ktorého odchádza čoraz viac mladých ľudí a málokto z nich sa ešte niekedy vráti. Napĺňa nás to smútkom, pretože Komárno je krásne a výnimočné miesto na tomto svete.

Rovnako je aj naša pevnosť krásne a výnimočné miesto na hudobný festival. Nerobíme si na pevnosť žiaden nárok, patrí Komárňanom, tak to je a tak to aj bude. Dokonca dúfame, že náš festival inšpiruje aj iných ľudí, aby zorganizovali v pevnosti svoje vlastné podujatie. Či už by to bol koncert, maratón alebo airsoftový turnaj. V pevnosti je miesta dosť pre nás všetkých.

 

Na Basement Festivale bude hrať primárne drum and bass, ale v programe je aj mnoho iných žánrov a s prievodného programu. Vedeli ste, že na stageoch bude aj reggae alebo jazzový jam? Okrem iného je v sprievodnom programe aj divadlo, graffity jam, Junkride BMX exhibition, prehliadky pevnosti, vzdelávacie prednášky a ešte aj DJský workshop. Pre každého sa nájde niečo. Poďte sa do pevnosti aspoň pozrieť a my vám garantujeme, že uvidíte niečo, čo tu v Komárne a vlastne ani nikde na Slovensku ešte nebolo.

Strávili sme v pevnosti veľmi veľa času a napriek všetkej investovanej drine a nervom, sme presvedčený viac ako kedykoľvek predtým, že to stojí za to. Stojí za to organizovať kultúru v Komárne. Sme okresné mesto, historické a kultúrne centrum regiónu a zaslúžime si podujatie, ktoré sem priláka ľudí nie len z okolitých okresov, ale aj okolitých štátov. Už na prvý ročník máme potvrdených hostí z Maďarska, Česka i Rakúska. Interpreti prídu až z Anglicka, Holandska či Ruska. Ukážme spoločne vzácnej medzinárodnej návšteve poriadnu Komárňanskú buli!

 

Ľuďom, ktorí sa predsa nemôžu alebo nechcú festivalu zúčastniť, sa ospravedlňujeme za hluk a prípadné vzniknuté nepríjemnosti.

 

Basement Festival Crew