Kultúra 2017. 05. 18.

Prípravy pre účely Basement Festivalu pokračujú, ktorý 16. júna obsadí pevnosť na dve noci a roztancuje ju až do základov

Občianske združenie KKBK zorganizovalo cez víkend 13-14 mája, v komárňanskej pevnosti verejnú brigádu, za účelom jej opravy a zabezpečenia. Brigáda slúžila na zveľadenie kultúrnej historickej pamiatky a jej prípravu pre účely Basement Festivalu, ktorý 16 júna obsadí pevnosť na dve noci a roztancuje ju až do základov.

Brigády sa zúčastnili dobrovoľníci z Komárna, Nitry, ale aj výmenný študenti z Poľska. Práce sa zameriavali hlavne na úpravy, ktoré súvisia s bezpečnosťou pevnosti pre všetkých  jej budúcich návštevníkov. Dobrovoľníci kosili burinu, zasypávali jamy, zbierali sklo a odpad. Medzi hlavné aktivity patrilo najmä odstraňovanie prebytočného stavebného materiálu, ako sú roxory, káble, ale aj betónové panely. Tie tam po sebe zanechali vojaci bývalého režimu, ako nepríjemnú spomienku na zaobchádzanie, akému sa tejto pamiatke dostávalo. Na mnohých miestach chýbajú kanálové poklopy, no diery a priehlbiny vznikli aj tam, kde žiadny kanál nikdy nebol. Tieto nástrahy bolo nutné odstrániť alebo aspoň minimalizovať potenciálne riziko.

Dobrovoľníci zatvárajú studňu železo-betónovým poklopom.

„Väčšinu problémov sa nám podarilo odstrániť. Sme pýšní a vďační každému, kto pomohol spraviť našu pevnosť zase o kúsok krajšou a bezpečnejšou. Odviedol sa tu kus dobrej práce.“

Vyjadril sa Matúš Kešiar, jeden z organizátorov brigády.

Dobrovoľníci na akčnej porade.

„Zapojením zahraničních študentov do dobrovoľnej „májovej brigády“ v pevnosti, sa nám podarilo upozorniť na fakt, že toto miesto si zaslúži pozornosť. Účelom tejto iniciatívy bolo nabudiť najmä lokálnych obyvateľov k záujmu o toto historické miesto. Či sme uspeli? Uvidíme :)“

Reagoval Michal Halama z občianskeho združenia KKBK.

Kuchár chystá obed pre hladných brigádnikov.

„Na brigáde som sa zúčastnil, lebo už 3 roky robím dobrovoľníka kde sa dá a taktiež sa už nejaký ten čas poznám s Basement Crew. Fascinoval ma ten nápad, spraviť festival v takom neobvyklom priestore, ktorý je podla mňa úžasný a ešte pred tým tu nikdy nič také nebolo.“ Myslí si dobrovoľník Jakub.

Basement Festival je iniciatíva občianskeho združenia KKBK, ktoré pravideľne organizuje v Nitre úspešné kultúrne podujatia. Cieľom festivalu je zdvihnúť povedomie o tejto úžasnej historickej pamiatke a vyzbierať peniaze na rekonštrukciu objektu. Primárne zameranie značky Basement je organizovanie klubových drum´n´bassových podujatí, ale nie sú im cudzie ani žánre ako hip-hop, psytrance či reggae. Ich hudobný vkus sa silne odrazil aj na výbere hudobníkov, ktorí vystúpia na festivale. K headlinerom patria mená ako Drumsound Bassline & Smith feat. Youngman (UK), MC Fava (GER), Lenzman (NL), Magnetude (RU/UK), Medial Banana (SK), Chris.su & MC Fedora (HU) a mnohý ďalší. Okrem toho pre vás organizátori pripravujú aj bohatý sprievodný program ako Graffiti Jam, DJ workshop, freeride exhibíciu jazdcov BMX z Junk ride crew a oveľa viac.

Hoci je toto jeho prvý ročník Basement Festivalu, je už teraz nad slnko jasné, že na Slovensku je tento festival svojou lokalitou a line-upom skutočným unikátom. Nenechajte si ho újsť. Lístky si môžete zakúpiť tu!