Šport 2015. 02. 08.

BASKET: Klobúk dole! Komárňania bojovali až do konca napriek maródke a zraneniam!

Víťazom Budiš Slovenského pohára v basketbale sa na juhu Slovenska stali Bratislavčania. Rozhodla šírka ich kádra a tiež množstvo zranení v kádri Komárna. Do zápasu opäť nenastúpili Maslík, Stojanov, ani Kozlík. Navyše, najlepší rozohrávač extraligy TJ Bannister odzačiatku poznateľne kríval, v druhom polčase mu bolesť nohy nedovolila dohrávať zápas.  „So šiestimi ako-tak zdravými hráčmi sa hrať nedá,“ konštatoval po zápase tréner Komárna Miljan Čurovič.

Coach bol po zápase spokojný s účinkovaním svojho tímu na pohári. Komárňania podali výborný výkon aj vo finálovom zápase. Pri troche šťastia mohli s čerstvým držiteľom pohára zdramatizovať koncovku. Hoci prehrávali na konci tretej štvrtiny už o 21 bodov, znížili na 83:77. Zraneného TJ Bannistera nahradil Matúš Jurčina a svojej úlohy dirigenta útoku sa zmocnil na výbornú. Domácim ale potom nepadlo niekoľko striel a Inter svoje vedenie navýšil.

O výsledku rozhodla tretia štvrtina, kedy sa Inter odtrhol až na 21 bodov. Štvrtinu nedohral TJ Bannister, pre zranenie nohy musel odstúpiť. „Odohrali sme ju vo veľkom štýle,“ povedal šťastný bodový líder Interu Martin Rančík.

Prvá štvrtina finálového duelu bola absolútne vyrovnaná, keď ani jedno z mužstiev si nevytvorilo väčší ako trojbodový náskok. Inter sa opieral o presnú ruku svojho lídra Martina Rančíka, Komárnu sa darila jeho tradičná zbraň – trojková streľba. Za stavu 31:30 „žlto-čierni“ zaznamenali tri rýchle trojky, keď dvakrát sa presadil Miloševič a jeden ďalekonosný pokus pridal Babič. V 15. minúte tak viedli Bratislavčania 40:32, čo bol dovtedy najväčší rozdiel v skóre. V drese „obuvníkov“ potom zabrala dvojica Jankovič s Biličom a po trojke Alawoyu vyrovnalo Komárno minútu pred polčasovou prestávkou na 46:46. Prvý polčas napokon vyhral Inter 49:46.

Vstup do tretej štvrtiny vyšiel lepšie Bratislavčanom, ktorí sa po sérii 12:1 ujali 14-bodového vedenia. Komárno znervóznelo, prestalo hrať kolektívne a iba veľmi ťažko ukrajovalo z náskoku interistov. V 29. minúte po trojke Bílika viedol úradujúci majster o 19 bodov a mal nakročené k zisku pohára. Komárno sa snažilo, bojovalo, ale na kvalitnejšieho súpera v nedeľu jednoducho nemalo. Prispel k tomu aj fakt, že jeho tvorca hry T.J. Bannister mal zdravotné problémy a zápas odohral iba so sebazaprením.

Do konca tretieho dejstva zvýšili Bratislavčania svoje vedenie na 79:58 a o osude stretnutia bolo rozhodnuté. V záverečnej štvrtine sa síce Komárnu päť minút pred záverom podarilo znížiť na rozdiel 10 bodov, ale Inter si už víťazstvo nenechal vziať a po konečnom hvizde mohol oslavovať zisk trofeje.

BK Inter Incheba Bratislava – MBK Rieker COM-therm Komárno 87:80 (49:46)
Zostavy a body: Rančík 29, Sedmák 16, Bílik a Graham po 10, Miloševič 8 (Babič 12, Ward 2, Baldovský a Starosta po 0) – Halada 22, Jankovič a Bilič po 17, Kratochvíl 5, Bannister 4 (Alawoya 9, Jurčina 6, Marchyn 0).
štvrtiny: 23:21, 26:25, 30:12, 8:22
TH: 18/10 – 18/13, fauly: 22:21, trojky: 11:9, pred 750 divákmi rozhodovali Tomašovič, Brziak, Gabara