Šport 2015. 02. 20.

BASKET: Prvé miesto len v teoretickej rovine, no nie nereálne

Za istých okolností by Komárňania mohli byť po základnej časti prví. Museli by však uštedriť Prievidzi zdrvujúci debakel. 

Mužská basketbalová extraliga sa blíži ku svojej najzaujímavejšej časti. Prvé štvrťfinálové zápasy štartujú už 7. marca. A hoci je už jasné, ktoré tímy budú mať výhodu domáceho prostredia, konkrétne dvojice známe nie sú. „Ani sa mi nechce veriť, že už sú len dva zápasy základnej časti,“ tvrdí český forward v drese Komárna Ján Kratochvíl.

Posledné dve kolá
Dve kolá pred koncom základnej časti je o veľa dôležitých veciach už rozhodnuté. Inter Bratislava už bude určite tretí, solídnym záverom základnej časti si domáce prostredie v prvom štvrťfinálovom zápase vybojovala aj Handlová. S najväčšou pravdepodobnosťou na hornú Nitru docestuje Karlovka. Svište zo Svitu (47 bodov) si to ešte rozdajú so Spišskou Novou Vsou (46 bodov) a Banskou Bystricou (46 bodov) o 6., 7. a 8. miesto.

Goran Bulatovič, Foto: Michal Búza
Goran Bulatovič, Foto: Michal Búza

 

Na poslednej postupovej priečke sú Spišiaci, majú pritom o zápas viac ako ich traja konkurenti a tiež deviate Levice (43 bodov), ktorých šanca na play-off je už len teoretická. Ak chce Spišská Nová Ves zabojovať o lepšie umiestnenie, bude potrebovať vyhrať oba nasledovné zápasy. A na jeden z nich nastúpi na palubovke lídra z Prievidze. „Proti jednému z najlepších tímov v lige urobíme maximum, dúfam, že nám zápas vyjde. Nemôžeme už nič stratiť,“ povedal pre portál Ahoj Komárno čiernohorský rozohrávač Spišiakov Goran Bulatovič. On a jeho spoluhráči by v 35. kole prekvapiť a potrápiť „baníkov“ mohli. Výhrou by sa sami dostali do výhodnej pozície pred posledným zápasom s Banskou Bystricou. 

Tereticky by to šlo
Ak by Prievidza so Spišskou prekvapivo prehrala, o víťazovi základnej časti by sa rozhodlo v poslednom kole, kedy Prievidza v sobotu 28. februára pricestuje do Komárna. Za predpokladu, že MBK Rieker COM-therm Komárno vyhrá zápas vo Svite, bude všetko v rukách „obuvníkov“. 

Vzájomné zápasy sú momentálne jasne v prospech Prievidze, ktorá vedie 2:1. Ak by Prievidžania doma so Spišiakmi neuspeli, Komárnu by stačila akákoľvek výhra. Ak sa naplnia prognózy a aj pred posledným kolom budú mať Prievidžania náskok jedného bodu, museli by zverenci trénera Miljana Čuroviča vyhrať aspoň o 36 bodov. 

jan kratochvil basketbal mbk rieker com therm komarno
Ján Kratochvíl, FOTO: K. Scholtz

 

Ján Kratochvíl je presvedčený o tom, že je to náročná úloha, no nie je to podľa neho ani vylúčené či nemožné. „Prvý veľký krok sme spravili na domácej palubovke s Interom, kde sme si zabezpečili druhé miesto. Nepociťujeme už žiadny tlak, pred play-off si chceme skúsiť rôzne variácie a s chuťou si zahrať. Nemáme už čo stratiť,“ prezradil Honzo.  Pravdepodobnejší scenár je ale taký, že Prievidza doma nad Spišskou vyhrá a vzájomný zápas s Komárnom bude vyrovnaný a k žiadnemu obrovskému rozdielu nedôjde.

S blížiacimi sa vyraďovačkami zaujíma Komárňanov, či a v akej sile sa vráti na palubovky najlepší rozohrávač v lige TJ Bannister. Spolu s Jay Wissehom by mohli vytvoriť takú rozohrávačskú dvojicu, aká by naháňala strach a hrôzu každému súperovi. „Jay sa ukázal vo veľmi dobrom svetle. Nevideli sme sa, nemali sme spolu tréning a v zápase veľmi príjemne prekvapil. Do kabíny je to dobrý chalan. Tento rok máme fakt skvelú partiu, takú rodinnú. A Jay veľmi rýchlo zapadol,“ pochválil atmosféru v tíme Kraťo.

Rozdiely v ich hre hľadal kapitán veľmi ťažko. „Obaja majú kvalitu – skvelé driblingové umenie a vedia byť silní a rýchli vo vnikoch a prihrávkach. Sú si celkom podobní. Aj keď samozrejme, TJ je každého miláčik a lepší dirigent hry,“ hovorí a dodáva, že na poste rozohrávky bude hrať zrejme po zotavení prím: „Je to skôr otázka na trénera, ale TJ nás pozná lepšie, vieme o sebe viac. Myslím, že sa budú doplňovať, každý má v tíme svoju úlohu,“ uzavrel český legionár.

Screenshot 2015-02-20 20.17.27
Tabuľka pred 35. kolom, ZDROJ: basketliga.sk