Šport 2015. 03. 13.

BASKET: Vo štvrťfinále vedieme 2:0, súperovi pukli nervy

Po dvoch štvrťfinálových zápasoch je stav všetkých sérií 2:0. Vzrušenie vzbudzuje najmä zápolenie Komárna s Banskou Bystricou, kde sme okrem vyrovnanýh zápasov svedkami aj kontroverzných výrokov.

MBK Rieker COM-therm Komárno pridalo po domácom víťazstve nad Banskou Bystricou výhru aj z palubovky súpera. Vo štvrťfinálovej sérii tak vedie už 2:0 a v nedeľnom zápase bude chcieť využiť prvý mečbal.  Druhý bod pritom po obrovskom boji, veď o víťazovi sa rozhodovalo v predĺžení, v ktorom Komárňania vyhrali o tri body. Vysoko útočný zápas napokon skončil na radosť asi sedemdesiatky fanúšikov Komárna, ktorí merali cestu do Bystrice, pomerom 107:110.

„O tomto je play-off – ťažký zápas,“ komentoval po zápase tréner Komárna Miljan Čurovič. A tak aj bolo. Domáci vyhrávali po dvoch minútach až 10:0. Po oddychovom čase ale začali ‚obuvníkom‘ padať strely a po ďalších troch minútach už bolo 14:14. Zaskvel sa najmä rozohrávač Jay Wisseh, ktorý v úvodnej štvrtine zaznamenal 9 bodov, zisk a asistenciu.

Ani jeden z tímov sa po celý zápas nedokázal vzdialiť súperovi na viac ako tri koše. Bystričania mali lepšiu streľbu za tri body, Komárňania zase získavali lotpy v obrane (v ziskoch vyhrali 9:1).  Domáci tiež boli lepší na doskoku, kde si svoju prácu robil Kevin Thompson. V prvom zápase doskočil 20 lôpt, v stredu 15. V predĺžení už ale iba sedel vyfaulovaný na lavičke, čo hostia využili perfektne. Doskoky začali vyrovnávať, najmä tie útočné, ktoré mali za následok body z druhej možnosti. To napokon rozhodlo o víťazovi napínavého zápasu.

Diváci videli pekný útočný basketbal, ktorý bol napínavý až do konca. „Mrzí ma, že sme dostali veľa bodov, ale takto to je v play-off. Nikdy nevieš, ako sa veci vyvinú. Gratulujem mojim chlapcom, ktorí sa nevzdali, bojovali do konca aj keď sa nám to nepodarilo v riadnom hracom čase. Zaslúžili sme si kúsok šťastia. Ideme ďalej. Je to veľmi dôležitá výhra,“ dodal M. Čurovič.

Grznárovci neuniesli prehru

Na ihrisku dve prehry, no po zápase samé silné vyjadrenia. Dvojica lodivodov Baskej Bystrice Miroslav Grznár a jeho syn Richard Grznár vinia z oboch prehier rozhodcov. Ich reakcie sú pritom nielenže vzdialené od reality, ale aj poriadne drsné. Mladší z Grznárovcov sa dokonca neštíti používať vulgarizmy. Niekdajšieho TOP slovenského basketbalistu ovládli emócie a pozápasovú frustráciu si vylial na Facebooku.

11059202_792577774163964_6311685455962964758_n (1)

Nie je preto prekvapením, že status do ďalšieho rána zmizol. Tréner ŠKP Banská Bystrica bol trochu miernejší, prirovnal rozhodcov „iba“ k hajzlom. „Musím povedať, že som vo svojom živote videl veľa hajzlov, zažil som kadečo pri basketbale, ale to čo predviedol rozhodca Zubák do play-off nepatrí. Nechcel som nič hovoriť na to, čo predviedol už v Komárne, ale teraz dvakrát vojde náš hráč na kôš a neodpíska,“ vyjadril sa pre plátok bystricoviny.sk

11041329_10204454488496884_149646553_n

Grnárove slová redakcia vo štvrtok bez vysvetlenia zmenila. Zrejme za tým bol fakt, že rozhodca Zubák v Komárne v tejto sezóne ešte žiadny zápas nepískal. Podľa všetkého sa slová trénera nezaobídu bez následkov a bude potrestaný finančnou pokutou, ktorá sa podľa športovo-technických podmienok súťaže môže pohybovať až do výšky 200 eur.