Kultúra 2013. 06. 06.

Boh si ho našiel na vojenčine a zmenil jeho pohľad na život

Keď mu pred pár mesiacmi zavolali, či nechce ísť na kandidátku politického hnutia Obyčajní ľudia, čakal od Boha extrému odpoveď, ktorá by sa nedala poprieť. Dostal ju. Dnes poslanec Branislav Škripek bojuje v Národnej rade SR najmä za spravodlivosť, slušnosť a rešpekt voči Bohu.

Cirkevný zbor Bratskej jednoty baptistov v Komárne hostil v nedeľu 2. júna poslanca Národnej rady SR Branislava Škripeka a umelca Dominika Solára.
Branislav Škripek priniesol Božie posolstvo o mocných starozákonných predákoch ako bol Noe, Abrahám, Jozef, Mojžiš a iní. Úprimne rozprával o svojom detstve, konvertovaní k Bohu, rodine a prijatí poslaneckej pozície. V poobedných hodinách sa prítomní dozvedeli fakty o parlamentnom živote formou otvorenej diskusie.

Boh sa ho dotkol nečakane
Ako Branislav Škripek povedal, nikdy Boha nehľadal. Vychovávali ho ako ateistu a jeho zväčša komunistická rodina nikdy o Bohu nehovorila. Vyrastal v Štúrove, neskôr sa rodičia odsťahoval do Bratislavy, kde sa rozviedli.
„Mal som vtedy 14 rokov. S mojimi dvomi sestrami sme to prežívali negatívne. S frustráciou som o pár rokov odišiel na vojenčinu do česko-slovenskej socialistickej armády. Mal som však krásny vzťah s jednou dievčinou, na ktorý som sa upínal,“ hovorí poslanec NR SR Branislav Škripek. Priznal sa, že po čase ani jeho vzťah nepriniesol ozajstný prístav pokoja a ako 20-ročný strácal zmysel života.
„Vtedy prišiel moment, ktorý bol zvrchovaný a náhly. V jednej chvíli priamo na „buzeráku“, keď som o pol druhej po ňom prechádzal, ma prepadla mohutná Božia prítomnosť, ktorá bola nepopierateľná, ale pochopiteľná. Porozumel som, že sa ma dotkol Boh. Prežíval som to vnútorne, stratil som pojem o časopriestore. Toto som v živote potreboval. Naplnilo ma to šťastím a vnútornou spokojnosťou,“ vyznáva poslanec.

Chválospevy v podaní bratov z BJB
Chválospevy v podaní bratov z BJB

Slušne a spravodlivo
Jeho rané kresťanské kroky viedli do kostolov, kde prvýkrát získal o Bohu ucelenejší obraz. Neskôr navštevoval rôzne denominácie doma i v zahraničí. V roku 1996 sa pustil do prekladania z angličtiny do slovenčiny a odvtedy preložil okolo 60 kresťanských kníh. Najznámejšie sú Kauza Kristus, Kauza viera, Kauza Stvoriteľ a iné. Päť rokov sprevádzal týždenne polhodinovú reláciu v Slovenskom rozhlase s Richardom Čanakym s názvom Frekvencia mladých.
Pred niekoľkými mesiacmi mu zazvonil telefón. Ponúkli mu miesto v kandidátke politického hnutia. „Obyčajní ľudia Igora Matoviča mi dali možnosť kandidovať do parlamentu. Cítim zodpovednosť voči našej krajine. Som presvedčený, že Slovensko nesmie patriť politikom, ktorí tu priam až nedotknuteľne vládnu. Nemôžeme byť ticho pred tým, že naši predstavitelia štátu a niektorí parlamentní politici sú často vulgárni a hrubí ľudia,“ píše Branislav Škripek na svojej webovej stránke.

V Biblii je veľa politiky
Branislav Škripek poukázal na biblických predákov (funkcionárov), ktorí chodili s Bohom, mali vplyv na spoločnosť a boli požehnaní.
„V Biblii je politiky veľmi veľa. Jozef sa po bratozrade dostal do Putifárovho domu, kde mal vysoké postavenie. Putifárova žena chcela od Jozefa telesné služby, on sa zachoval čisto a dostal sa do basy. Tam sa stal správcom väzenia. Dôveroval Bohu a neskôr sa stal správcom celého Egypta. Je dobré mať postavenie v spoločnosti. Zlé by bolo, keby ste začali brať pre seba alebo robili výhody pre svojich známych, za to nás Boh bude trestať,“ povedal Branislav Škripek.
Mojžiša vychovali ako princa, mal diplomatické maniére. Keď dospel, utiekol a stal sa pastierom.

Branislav Škripek počas doobedňajšej kázne.
Branislav Škripek počas doobedňajšej kázne.

Časom nadobudol iné znalosti, stal sa vyjednávačom, vodcom ľudu a potom vodcom vzbury. Viedol ľud po púšti, organizoval, zabezpečoval obživu. Izraeliti mu napriek tomu nadávali a chceli sa vrátiť. Na staré kolená sa stal radcom a prostredníkom zmluvy. Ustanovil správcov a vyslovil určité zásady. Vdovy a siroty nebudete utláčať, a keď požičiaš niekomu striebro z môjho ľudu, ktorí schudobnel, nebudeš sa k nemu chovať ako úžerník a nedáš mu úrok. Nebudeš šíriť falošnú povesť, nespriahneš sa so svojvoľníkom, aby si sa stal zlovoľným svedkom. Nepridáš sa k väčšine, ak pácha zlo. Nebudeš vypovedať v spore s ohľadom na väčšinu (nebudeš sa báť väčšiny) a nebudeš prevracať právo.
Témou nedeľňajšej prednášky bola, okrem biblických vzorov, aj gender politika vychádzajúca z Bruselu, ktorá mení pohľad a pochopenie na pohlavie človeka. Branislav Škripek vníma markantné rozšírenie nahoty a nemorálneho správania v spoločnosti, najmä v reklamnom svete. Jeho snahou je presadzovať slušnosť, spravodlivosť a rešpekt voči Bohu.

(Virginia Ďuriková Vargová, foto: autor)