Región 2014. 01. 22.

Čaká nás najväčšia zmena v platobnom systéme od zavedenia eura

Pozor, prichádzajú zmeny vo všetkých bankových účtoch. Poznáte skratky SEPA alebo IBAN? Mali by ste si ich zapamätať. Onedlho ich budeme používať všetci. Banky totiž chystajú zmeny – čísla účtov budeme mať dlhšie a zmenia sa aj pravidlá inkasa.

Má to byť najväčšia zmena v platobnom systéme od zavedenia eura. Doteraz bolo spoločným platobným znakom v Európskej únii euro. Po novom bude platobný systém prepojený aj elektronicky. Aby to bolo možné, každá krajina bude musieť zjednotiť čísla účtov na jednotný formát.

Nie je potrebné, aby klient navštívil banku, banka to urobí automaticky. Nové číslo účtu už v internet bankingu máme nejaký ten čas napísané, ale už o dva týždne ho začneme skutočne používať aj v praxi. Čo všetky tie znaky vlastne znamenajú?

Najskôr sa bude písať kód krajiny – v našom prípade SK, potom kontrolné číslice – tie bude mať každý vlastné, hneď za nimi kód banky, ktorý bol doteraz za lomítkom, predčíslie účtu a až nakoniec samotné číslo účtu. Zvyšné políčka musíte doplniť nulami. Je to spolu presne 24 znakov.

Vyzerá to síce dosť zložito, ale nový formát má svoje výhody. Prevod peňazí bude trvať rovnako dlho medzi dvomi slovenskými bankami a zároveň rovnako dlho medzi Slovenskou a zahraničnou bankou.

Zmenia sa aj pravidlá inkasa. V súčasnosti po spísaní zmluvy o poskytovaní služieb ideme do banky, aby sme si zriadili inkaso. Po novom nám priamo u poskytovateľa služieb dajú podpísať takzvaný mandát na inkaso.

(zdroj: noviny.sk, ilustračné foto)