Región 2014. 01. 27.

Od piatku nás čaká hromadná odstávka bánk

V piatok 31. januára sa začne hromadná odstávka bánk. Zatvoria sa pobočky, nebude fungovať bankovníctvo na internete ani smartfónoch. Na pár dní uviaznu aj prevody peňazí. Bankári totiž prechádzajú najväčšou zmenou od zavedenia eura. Odstávka bude trvať minimálne 48 hodín.

„VÚB banka bude mať 31. januára od 20.00 h uzatvorený internet banking,“ oznamuje viceprezidentka VÚB Banky Elena Kohútiková.

„Väčšina našich služieb bude nedostupná od piatku od 22.00 h do nedele do 22.00 na prelome januára a februára,“ rovnako informuje hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová.

„Pre klientov to znamená, že počas uvedeného víkendu nebudú môcť používať elektronické bankovníctvo, realizovať hotovostné platby ani bezhotovostné operácie, vrátane zmenárenských,“ pridáva sa Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

„V sobotu a nedeľu nebudú fungovať ani naše pobočky. To znamená, že naši klienti nebudú môcť tieto služby využívať,“ dodáva Kohútiková.

„Platobné príkazy prevzaté na obchodných miestach a centrálach budú spracované po ukončení odstávky, to je nasledujúci pondelok,“ ubezpečuje Ďuďáková.

Za odstávkou stojí prechod bánk na zúčtovací systém jednotný pre celú eurozónu. Tak, aby peniaze našli svojho adresáta do 24-och hodín aj pri posielaní za hranice. Dnes to trvá dvakrát dlhšie. Niektoré banky sa už stihli prispôsobiť – píše tvnoviny.sk, internetový portál TVMarkíza.

V tejto chvíli sú si banky isté vlastne len jediným. A to, že takto o sedem dní budú fungovať bankomaty a v obchodoch sa bude dať platiť kartami. O ničom ostatnom sa to už s určitosťou povedať nedá. Kto nechce meškať so zaplatením účtov, mal by sa poponáhľať. Zmeniť inkaso bude nemožné. Ak chce klient zadať súhlas s inkasom, môže tak urobiť do 28. januára do 22.00 h elektronicky, na pobočke do 29. januára 12.00 h. Potom sa následne tento systém zastaví a opäť bude možné zadať súhlas s inkasom 3. februára.

(zdroj: tvnoviny.sk, ilustračné foto)