Kultúra 2015. 07. 13.

Cekový program Gombaseckého letného tábora

Uzrelo svetlo sveta celkový program tohtoročného Gombaseckého letného tábora. 250 programov na 15 stageoch: predstavenia, diskusie a množstvo zážitkov čaká každého, kto medzi 14. a 20. júlom navštívi kemping Krásnohorského podhradia.

Ako je už v tábore tradíciou, veľký stan Közbeszéd dáva priestory diskusiám o verejnom živote, aktuálnom politickom živote a vedeckým prednáškam. 15. júla sa návštěvníci tábora môžu stretnúť s  bývalým českým ministrom zahraničných vecí Karelom Schwarzenbergom, kto nám ozrejmí situáciu na Ukrajine. 17. júla znovu môžeme byť svedkami diskusie medzi politickými stranami Strana maďarskej komunity (SMK)- Most – Híd v otázkach týkajúcich sa vzdelávacieho systému. Okrem iných hosťom stanu Közbeszéd bude aj Előd Tóásó, kto strávil 6 rokov v bolívijskom väzení, nevinne.

Zaujímavý program čaká záujemcov aj v malom stane Sándora Máraiho. 15. júla Róbert Ondrejcsák (CENAA) a Botond Feledy (Kitekintő) ohodnotí svetové politické procesy za posledných pár rokov. Vo štvrtok dostane priestor Komárňanský salón s debatou, ktorá má názov: Závisláci seriálov. Predstaví sa aj krúžok spisovateľov Sándora Máraiho a v piatok občianske združenie Phoenix bude diskutovať o príčinách násilia páchaných na ženách.

Vďaka občianskeho združenia Fórum Mladých Architektov, môže znovu Gurigongo Simposium usporiadať svoje predstavenia v slamenom divadle. Návštevníci vo štvrtok uvidia predstavenie Petra Scherera a Zoltána Mucsiho – Nézőművészeti Kft. Piatok bude samostatný večer pre Andrása Laára. V sobotu, Tomáš Gál a divadlo Csavar Szinház zahrá predstavenie: Hogyan ettem kutyát (Ako som zjedol psa). V posledný deň tábora sa do popredia dostáva slam poetry. Návštěvníci tábora sa môžu stretnúť s najlepšími slammistami južného Slovenska a s Róbertom Labodom, kto nedávno vydal svoju novú knihu. Ako čerešnička na torte do tábora zavíta aj smotánka slamu z Maďarska.

Stan občianskeho združenia TANDEM poskytuje pre návštevníkov miesto na odpočinok na Královej lúke medzi jednotlivými programami. Čajovňa, labyrint, rozprávky a tréning sebapoznania – nebudú chýbať ani tento rok. Piatok má prednášku katolícky kňaz František Pál, odborník na mentálnu hygienu, pod názvom: Od samoty k súdržnosti. Tomu predchádza debata „Dilidokihoz soha?!“ (Nikdy k psychiatrovi), k torú bude viesť Peter Hunčík, Eva Bolemant a István Szűcs.

Sárga Szamár (Žltý Somár), almanach maďarských študentov študujúcich v Brne je aj tento rok súčasťou programu tábora. V tomto roku redakcia pripravila pre návštevníkov fotografickú dielňu, v ktorej sa môžu dozvedieť všetko o technikách fotografovania 19. storočia.

V dielni šikovných rúk môžu návštevníci háčkovať, modelovať na hrnčiarskom kruhu, maľovať, pliesť, alebo si môžu dať vyhotoviť hennu. Jednoducho povedané: fantázii sa medze nekladú.

Niekoľko nadšencov učiteľstva sa rozhodlo v tomto roku zorganizovať v tábore škôlku. Takto umožnia rodinám s malými deťmi zúčastniť sa jednotlivých programov, kým na ich ratolesti bude dávať pozor vyškolená učiteľka materskej škôlky. Čakajú na nich rôzne hry a voľno časové aktivity.

19. júla vystupujúce kapely po druhýkrát organizovaného Dňa Maďarskej hudby na Slovensku sú tento rok: Egy Pohár Citrom, Spliff 447 a Foxies. Po nich nasleduje na hlavnom stagei skupina Ghymes a Rómeó vérzik. V sobotu hrajú skupiny: Csík zenekar a Kowalsky meg a Vega. Ďalej v tábore vystúpi aj: Hiperkarma, Kiscsillag a Jóvilágvan. DJ tábora je bez zmeny: DJ Peter.

Prvýkrát dostáva priestor v tábore aj stan klasickej hudby. O program v ňom sa postará chór Korona z Gemeru. Program v chill stane tento rok zabezpečuje Durvacrew a Tollas Rádió.

Celkový program si môžete pozrieť tu

Organizátori srdečne očakávajú každého 14.-20. júla v Krásnohorskom podhradí.