Mix 2018. 10. 15.

Čiapky a šály aj počas babieho leta

Ani 40. ročník akcie Čisté hory – čistenia tatranských chodníkov sa bez nás nezaobišiel.

Tak ako pominulé roky, posledný septembrový víkend skupinka žiakov, pod vedením pána učiteľa Sudoru, zamenila pohodlné ničnerobenie za víkend plný zážitkov.

Keďže bol naplánovaný náročný program, v piatok sme sa aklimatizovali spoznávaním histórie a prírodných krás. V Kežmarku sme navštívili Kežmarský hrad, Múzeum bytovej kultúry a v Spišskej Kapitule impozantnú Katedrálu sv. Martina. Avšak na piatok to nebolo všetko, pretože bolo pre nás pripravené prekvapenie. Návšteva zážitkovej Jaskyne Zlá Diera. V úplnej tme sme museli preliezať a zliezať, ale vďaka tomu sme si mohli chytiť do rúk kvapeľ starý státisíce rokov alebo kosti dávno uhynutých zvierat. V tajuplnom podzemí mnohí z nás siahli na dno svojich síl a objavili v sebe skryté možnosti. Dôležité bolo, že sme sa nevzdali.

Za odmenu sme pre pána učiteľa tajne navarili chutnú večeru.

Sobota nás privítala veľmi sychravým počasím, no boli sme pripravení a z batohov sme vytiahli čiapky a šály. Tatry sú však nevyspytateľné a v jeden deň sme zažili nádherné slniečko, dážď, sneh a hádam aj krúpy. Na Zelené pleso to trvalo vyše troch hodín, keďže sme popritom zbierali smeti po neporiadnych turistoch. Musíme však konštatovať, že tohto roku, tých smetí bolo o čosi menej. Na Chatu pri Zelenom plese sme dorazili za hustého sneženia. Kapustnica a horúci čaj dávali zabudnúť únave. Na rozohriatie pred návratom sme si dali pravú snehovú guľovačku. Cesta späť ubiehala rýchlejšie. Boli sme na seba právom hrdí, veď sme zvládli šesťhodinovú túru.

V nedeľu sa náš výlet končil, ale cestou sme stihli ešte Bystriansku jaskyňu a Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Čas sme využili naplno a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

(členovia výpravy ZŠ J. A. Komenského)