Mesto 2022. 05. 13.

Čo sa deje v laboratóriách s krvou pred transfúziou?

Obete úrazov či nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na rôzne diagnózy, všetci potrebujú najvzácnejšiu tekutinu, ktorou je krv. V  zdravotníckych zariadeniach siete AGEL nie je výnimkou, že dobrovoľníci darujú celkovo aj niekoľko litrov krvi počas jedného odberu. Nás však zaujímalo, čo sa s darovanou tekutinou deje následne v laboratóriách AGELLAB v Komárne a v Košiciach-Šaci.   

Mnoho ľudí pravidelne daruje krv pacientom, ktorí ju naliehavo potrebujú. Odoberá sa tzv. celá krv v objeme cca 450 ml. Túto darovanú krv je potrebné spracovať a starostlivo skladovať v špeciálnych odberových vakoch pri určitej teplote. Hlavný dôvod dôkladného spracovania krvi zabezpečí, aby sa znížil výskyt vedľajších nežiadúcich účinkov transfúzie a tiež, aby sa odobratá krv od jedného darcu využila na liečbu niekoľkých pacientov.

Krv sa odoberá do jedného vaku uzavretého vakového systému a následne sa spracováva v laboratóriu. ,,Každý darca s odobratou vzorkou krvi a vakom odobratej krvi je testovaný, kde sa určí krvná skupina a Rh faktor, ako aj protilátky proti červeným krvinkám, ktoré by mohli spôsobiť zdravotné komplikácie u príjemcu. V ďalšom kroku sa darovaná krv vyšetrí na infekčné ochorenia zahŕňajúce hepatitídy B a C, HIV, syfilis a stanovenie hladiny pečeňového enzýmu ALT,“ MUDr. Enikö Radi, primárka Hematologicko-transfúziologického oddelenia v Nemocnici AGEL Komárno a.s.

Každý vak krvi je rozdelený centrifugáciou na zložky, ako sú červené krvinky (erytrocyty), nad nimi je vrstva bielych krviniek (leukocyty) a doštičiek (trombocyty) a nad ňou je plazma. Krv od jedného darcu po spracovaní na jednotlivé komponenty môže pomôcť viacerým pacientom. Jednotlivé vrstvy sa pretláčaním separujú a získavajú sa krvné komponenty, nazývané aj transfúzne lieky. Jedna jednotka plnej krvi, keď je oddelená, môže byť podaná niekoľkým pacientom, pričom každý má iné potreby.

„Červené krvinky sú z transfúziologického hľadiska najdôležitejšie. Obsahujú červené farbivo hemoglobín, ktorý preváža kyslík z pľúc do buniek a oxid uhličitý z orgánov späť do pľúc. Prípravok obsahuje koncentrované červené krvinky a používa sa najčastejšie pri anémiách a náhlych strát krvi. Krvné doštičky sa starajú o zrážanlivosť. Sú dôležité pri zastavovaní krvácania,“ vysvetľuje MUDr. Radi.  

Súčasťou krvi je aj plazma, ide o číru tekutinu žltkastej farby a obsahujú koagulačné faktory, čo sú proteíny ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi. Ľudská plazma obsahuje množstvo rôznych proteínov, ktoré plnia dôležité úlohy v organizme a dajú sa využiť na terapeuticky na výrobu liečiv. Protilátky alebo imunoglobulíny slúžia napríklad na obranu pred infekciami (vírusmi, baktériami a inými patogénmi). Pomocou koncentrátov protilátok sa liečia napríklad poruchy imunity, rôzne autoimunitné ochorenia, ako aj infekčné ochorenia. Zrážacie faktory majú za úlohu zastaviť krvácanie v prípade zranenia a sú zodpovedné za hojenie rán, iné zasa potláčajú prisilné zrážanie, a tým bránia tvorbe nebezpečných krvných zrazenín. Aj pri liečbe niektorých druhov rakoviny sú lieky z plazmy kľúčové. Lieky z krvnej plazmy sa preto nedajú ničím nahradiť v chirurgii, pohotovostnej medicíne a pri liečení mnohých závažných a chronických ochorení.