Kultúra 2010. 12. 21.

Dunajisti tancovali, spievali i varili

Viac by sa snáď do nás už ani nevošlo! Folklórny súbor Dunaj zorganizoval v nedeľu podvečer milé kultúrne podujatie, ktoré takmer dokonale naplnilo Maticu.

Ťahákom mala byť pôvodne tradičná vianočná kapustnica, no tú sme dokázali brať už iba ako dezert po skvelej akcii, ktorá nás zasýtila spokojnosťou. Zišli sa totiž účinkujúci z rôznych žánrov. Samozrejme, gro podujatia tvorili Dunajisti svojimi tradičnými tancami a piesňami, no svoje umenie ukázali aj deti z Dunajíčka, ktorý je akoby juniorskou prípravkou pred vstupom do folklórneho súboru Dunaj.

Počas večera bola daná pocta tým, ktorí  sa o dlhodobú činnosť zaslúžili. Čestné uznania si odniesli traja Dunajisti, ktorí sa súboru aktívne tanečne, alebo hudobne venujú takmer, alebo dokonca viac, ako dve desiatky rokov. Išlo o Zuzku Černekovú, Roba Halásza a Rolanda Mišoviča. Ďakovalo sa však aj mnohým iným, ktorí denno-denne pomáhajú súboru v činnosti.

[galleryview=id:14]

Vo svojich príhovoroch hovoril Jozef Černek o ostatných účinkujúcich ako o priateľoch a nemohol sa vyhnúť ani nedeľnej téme ohľadom poškodenia sochy a pamätnej tabule. Aj pre neustále zvoniaci telefón vraj nebolo všetko pripravené tak, ako si predstavoval. Oči divákov však istotne potešilo trio tanečníc z komárňanského Junior Klubu, ucho zase folková hudobná skupina Bazár, užili sme si tiež černošskú uspávanku a krásnu pieseň Ave Maria v podaní speváckeho zboru Kantantína a svojou troškou dychu prispeli členovia Veselej kapely, ktorí najprv vítali divákov vo vestibule a neskôr sa pridali ku všetkým ostatným účinkujúcim, aby si na záver spolu všetci zahrali a zaspievali Tichú noc.

Po dvoch hodinách sme sa presunuli pred samotnú Maticu, kde nás už s naberačkami v rukách čakali nový primátor mesta Komárno Anton Marek, riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka pán Ondrej Gajdáč a podpredseda Matice slovenskej Miroslav Havel. Kapustnica bola nad očakávania skvelá a vo večernom chlade statočne zohriala a pri tónoch skupiny Veget predstavovala príjemný záver víkendu.