Kultúra 2010. 09. 13.

Expozícia Danubius Fluvius (Dunaj v čase) v Podunajskom múzeu

Z pohľadu návštevníka, cieľom tejto výstavy je donútiť ho prehodnotiť vzťah Strednej Európy k Dunaju. Po brehoch bežiace dráhy a cesty nás skutočne oddelili od toku, ktorý voľakedy zabezpečoval a umožňoval priestor pre život a voľnočasové aktivity ľudí žijúcich v blízkosti rieky.

Toto hlása webová stránka expozície, ktorá putuje tokom najdlhšej rieky na území Európskej únie. A tak sa stalo, že doputovala až k nám, do Komárna. Už od konca marca máme možnosť ísť si pozrieť výstavu všetkého, čo táto rieka svojou existenciou spojila – mapiek, fotografii, filmových záberov a rôznych predmetov. Ide o veľmi zaujímavú výstavu, ktorá však „zdvihne kotvy“ už v sobotu 18.9.2010 a presunie sa do archívu, skade vypláva až na jar 2011.

Samostatné časti expozície sú venované rybárstvu, mostom a prechodom cez Dunaj, fotografickému cestovaniu po toku rieky i príbehu dunajského kapitána. Návštevník môže na veľkej videoprojekcii sledovať okolie Dunaja z leteckého pohľadu. Veľká expozícia ponúka množstvo zaujímavostí zo stáročnej minulosti toku a okolia Dunaja. Rukopisné mapy Luigiho Ferdinanda Marsigliho a Johanna Christopha Müllera vydané v roku 1726 i prvé vojenské mapovanie z obdobia 1769 – 1785 dokumentujú topografické počiatky koryta tejto veľrieky spájajúcej rôzne krajiny.

Vzácnym dokumentom je film ôsmich národov o Dunaji, ktorý nakrútili v roku 1956 filmári z východnej a západnej Európy ako prvý jedinečný pokus medzinárodnej filmovej spolupráce.

Na výstave je vytvorený aj fotoataliér. Ten vám umožní sa odfotografovať a tak sa vaša fotografia stane súčasťou výstavy. Každý môže byť členom virtuálnej spoločnosti návštevníkov. Návštevník sa môže pripojiť k webovej stránke Danubius Fluvius Project cez Facebook na adrese výstavy (Danubis Fluvius).

„Danubius fluvius“ – „Dunaj v čase a obrazoch“
26.03.2010 – 18.09.2010
Dunaj a jeho rôzne podoby: mapy a fotografie z 19. storočia, pohyblivé obrazy z 20. storočia, zbierkové predmety.
Podunajské múzeum v Komárne, Palatínova 13

www.danubius-fluvius.eu