Kultúra 2023. 02. 16.

Unikátna výstava retro hračiek v Podunajskom múzeu v Komárne

Výstava Cestovanie v čase do ríše autíčok a vlakov prezentuje výber zo súkromnej zbierky hračiek rodiny Bokrosovcov, pochádzajúcej z Ďulovho Dvora pri Hurbanove. Je dostupná od 10. februára do 10. júna 2023.

Počiatky zberateľskej činnosti bratov Romana a Róberta siahajú do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Prvú, podomácky vyrobenú stolovú železničnú trať vyhotovil pre nich na hranie ich otec a krstný otec. Postupne im rodina na narodeniny, meniny a Vianoce dokupovala vláčiky a autíčka, ktorými sa ako malí chlapci doma hrávali. Členovia rodiny im pri návšteve iných miest doma i v zahraničí zakaždým kupovali nejaké skvosty do ich zbierky. Tak si začali budovať a rozširovať svoju zbierku hračiek. Ako študenti učňovskej školy časť svojich zarobených peňazí investovali do kúpy autíčok a vláčikov, čím sa začalo obdobie vedomého budovania zbierky hračiek. „Postupom času svoju zbierku začali rozširovať aj o iné retro hračky, avšak najväčšiu časť ich zbierky tvoria práve autíčka a vláčiky. Zbierka hračiek bratov Bokrosovcov sa počas uplynulých 40 rokov rozrástla na 20 000 kusov,“ informuje múzeum.

Na výstave v Podunajskom múzeu v Komárne záujemcovia majú možnosť vidieť približne 1200 kusov autíčok a vláčikov zo zbierky bratov Bokrosovcov. Počas prehliadky výstavy si  návštevníci môžu zaspomínať na hračky z bývalých komunistických krajín ako: Československo, Maďarsko, Juhoslávia, Sovietsky zväz a Nemecká demokratická republika. Na svoje si určite prídu najmä zberatelia a pamätníci obdobia socializmu, ale aj príslušníci mladších generácií, ktorí sa určite veľmi radi pokochajú na vystavených skvostoch.