Blog 2013. 03. 13.

Fantóm KomGurMan: Bow Garden a Manna

Je tu streda a s ňou aj blog o ďalších dvoch reštauráciách. Rád by som zdôraznil, že ide o blog venovaný takzvaným „menu obedom“, teda nie o výber z jedálneho lístka. Raz sa možno podujmem aj na to, ale zatiaľ by som vám rád sprostredkoval  moje postrehy z každodennej rutiny. Počas pracovného týždňa totiž obedujem asi ako tisícka Komárňanov v takýchto podnikoch. Aj keď sa to nezdá, reštaurácie nie sú v ľahkej pozícii. Pripraviť takýto obed tak, aby ste sa zmestili do rozumnej ceny, aby ste pri tom boli aj nápaditý a kreatívny iste nie je jednoduché. Navyše, konkurencia je veľká. Na naše šťastie sa im celkom darí.  Dnes máme v ponuke netradičnú palacinkáreň a záhadnú záhradu bowlingu….

komgurman

Hotel Bow Garden (Bowling) – iný svet
Na Štúrovej ulici, blízko starej pošty, nájdu Komárňania kúsok iného sveta. Áno, ešte stále sa snažím o recenzie tzv. menu obedov, ale nedá mi, aby som si trochu nezaromantizoval. Majiteľ tohoto areálu sa už roky snaží priniesť niečo viac, niečo iné. Nebudem sa teraz venovať športovým aktivitám, ale oblúkom prejdem priamo k reštaurácii. Či už ste na terase alebo nad bowlingovou dráhou, alebo na krytej terase priamo v reštaurácii, nemusíte ani prižmurovať oči a máte pocit, že ste mimo mesta. Určite je to hlavne prostredím, ktoré je zariadené inak ako sme zvyknutí. Samozrejme, nájdu sa aj odporcovia tohto štýlu, ja sa však domnievam, že práve o tom by mali byť reštaurácie, resp. podobné oddychové zóny. Mali by byť v niečom iné ako to poznáme z domu alebo tuctových reštaurácii. A ak je niečo v našom meste fajn, tak to to, že temer každá reštaurácia má svoj osobitý štýl. Má čo ponúknuť.
Bow Garden sa rozhodol priniesť svojim zákazníkom štýl prímorskej vilky kombinovaný s koloniálnym štýlom zariadenia a šmrncnutý gýčom. Kombinuje sa tu tak luxus s okázalosťou a pár výstrelkami v podobe štýlových kusov nábytku, ale aj telka v zlatom dizajnovom ráme. Prečo? Neviem. Možno len nerozumiem tomuto vkusu alebo očakávajú Noru M. Sumár: Celkovo prostredie pôsobí zvláštne, polosnobsky, ale rozhodne nie nepríjemne. Je sa na čo pozerať.
Čo je však pre mňa dôležité, personál sa tu akosi viac usmieva a je trochu viac v pohode ako inde. Možno aj to patrí k výbave reštaurácie – letná pohoda po celý rok. V tejto reštaurácii sa menu obed dá skombinovať s pracovným obedom, ale môžete tu aj zapôsobiť na opačné pohlavie. Určite tu nájdete aj kút pre seba. Treba povedať, že je tu trošku drahšie ako je priemerná cena v meste (asi o 1 €), avšak prostredie, ale aj strava stoja za to. Vyberáte si vždy z bravčového, kuracieho, cestovín, šalátu a pizze. Všetko, čo som tu zatiaľ  jedol bolo mimoriadne chutné a nápadité. Veľké plus dávam najmä šalátom a cestovinám. Chuťovo sa zväčša triafajú. Kedysi zrejme prišli s nápadom podávania jedál vo veľkom štýle. Cestoviny vo väčších misách. Super. Len by mali dať pozor na obitý riad. Veľké mínus si ale zaslúžia obrusy. Nedokážem pochopiť, podľa akého pravidla ich vymieňajú, ak vôbec. Možno ide o vtip, ktorý som nepochopil, ale jednak sa k celkovej atmosfére nehodia a jednak by sa už mali zoznámiť s pračkou.

Plusy: nápaditosť jedál, výborná chuť, pohodový personál
Mínusy: žartujúce obrusy

Ó manna
Ó manna, ó manna, ó manna … Aj vám to znie ako mantra? (mantra: časť textu (hymnus) odriekaný ako modlitba). Aj keď vám názov mantru nepripomína, určite sa ale v reštaurácii skloníte. Jednak kvôli nízkym stropom, ale hlavne kvôli jedlu. Poďme ale postupne. Reštaurácia Manna je malinká útulná reštaurácia na kinovej ulici. Ja viem, že nemáme kinovú ulicu, ale keď napíšem, že je na námestí M. R. Štefánika 11, iba vás zmätiem. Nájdete ju teda na tej ulici, kde bolo (a snáď aj bude) kino Tatra. Konkrétnejšie v pasáži Bandéria. Reštaurácia je v podzemí, čiže či chcete alebo nie, budete tu dodržiavať dávno zabudnuté pravidlo „žiadny mobil pri obede!“, totiž signálu sa tu nedočkáte aj keby ste boli VIP klient akéhokoľvek operátora.
Naše mesto je typické podzemnými priestormi, ale reštaurácií, ktoré by to využili je pomenej, preto som rád, že práve sem sa dajú vziať návštevy. Môžete totiž na nich zapôsobiť svojimi vedomosťami o vašom rodnom meste. Podzemné priestory sa v meste budovali mimo iné aj kvôli tureckým vpádom a boli to práve Turci, ktorí do maďarskej kuchyne pravdepodobne priniesli Lángoš. Rimania by sa asi teraz ohradili, ale snáď nečítajú môj blog. Samotné slovo má priamy súvis s plameňom, na ktorom sa táto pochúťka pripravuje. No a v reštaurácii Manna, podzemie a aj prípravu lángoša uvidíte na vlastné oči. Aj keď sem prídete na „menu“ lángoš a palacinky sa v ňom objavia. Pôvodná alebo hlavná náplň malinkej reštaurácie sú totiž práve tieto dve jedlá v rôznych variáciách. Ako menu sa tu podávajú vždy dve jedlá a polievka. Lángoše a zapekané jedlá sa pripravujú priamo pred vašimi očami.
Názov Manna bude mať zrejme nejakú súvislosť s mamou, resp. babičkou. V tomto prípade úplne oprávnene. Všetko, čo som tu jedol, bolo zjavne pripravené bez pomocných dochucovadiel. Jedlá si zachovávajú svoju jemnú vôňu a chuť. Až chvíľku trvá, pokiaľ si uvedomíte, že to tak má byť. To, čo nám dnes pripadá až netradične, je pôvodne normálne jedlo bez glutamanov a bujónov. Palacinky majú chlapský rozmer a dievčatá zas budú protestovať proti veľkej porcii polievky. Aby som ale reštauráciu len nechválil, občas tu vznikne trošku chaos, alebo ak chcete, úsmevná situácia. Objednávku totiž prijme usmievavá čašnícka, ale občas ju príde vybaviť (typujem) že priamo majiteľka, alebo kuchárka. Medzi sebou sa ale nedohodnú. Potom sa stane, že niekto má polievku skôr ako si objednal a niekto (aj keď sedí s ním) zas dlhšie čaká na objednanie. Je to však úplne odpustiteľné a stáva sa to všade tam, kde nie je personál školený, ale reštauráciu vedie s láskou. Priestor je neveľký a väčšie stoly sú rozmiestnené tak, že si isto najdete nového známeho, keďže s ním budete obedovať  za jedným stolom.  Avšak prečo nie, za to jedlo to rozhodne stojí.

Plusy: kvalita jedla, veľkosť porcie, prostredie, žiaden polotovar
Mínusy: jedlá sa robia zaručene čerstvé, takže si chvíľku dlhšie počkáte, ale je to zvládnuteľné, trošku chaos v obsluhe, keď je plno…

Ďaľšie Fantómove recenzie nájdete TU.

menu