Kultúra 2011. 10. 18.

Rozhovor: Fantom: „Ľudia nechcú počuť pravdu.“

Čerstvý vánok na Hip Hopovej scéne prišiel z juhu. Komárňansko-štúrovská kombinácia Kruscifix víri svojimi skladbami vody. Svoj pohľad nám poskytol jej člen – Fantom.

Pre mnohých predstavuje Fantom a Kruscifix veľkú neznámu. Keď sa ťa niekto spýta, čo robíš, aká je tvoja odpoveď?
Možno pre Komárno som veľkou neznámou. Vždy bolo mojim cieľom preraziť do iných miest, do iných krajín, čo sa nám vlastne aj podarilo. Od roku 2000 behám po Slovensku a Čechách. V rokoch 2005-2006 som reprezentoval Komárno na ArtAttack Freestyle Battle, kde sa stretlo 16 najlepších MC na Slovensku. V roku 2005 som sa prepracoval aj do Čiech, takže som bol štvrtý najlepší MC na Slovensku a aj v Čechách. Keď sa ma niekto spýta, čo robím, tak som MC a fronter skupiny Kruscifix, začal som sa venovať herectvu a režírovaniu klipov a samozrejme grafity.

Grafity mi prídu stále trochu rozporuplné. Ako ich z tvojho pohľadu vníma spoločnosť?
Myslím, že je to pol na pol. Sú aj negatívne a sú aj pozitívne ohlasy. Napríklad ako podchod v Komárne, na ktorom teraz robíme. Aj tam som sa stretol s reakciami, že to nie je dobré. Na to tým ľuďom odpovedám rázne- je to krajšie, ako keď sú tam napísané nadávky a sprostosti. Potom sa nájdu ľudia, ktorí si to vážia. Grafity ale nie je lacné hobby.

A ani bezpečné – predsa len sa nenájde veľa legálnych plôch, kam sa dá beztrestne sprejovať – mal si kvôli tomu problémy so zákonom?
Iba raz. Ale vtedy to nebolo trestné. Samozrejme, je lepšie striekať v pokoji, lebo tieto diela vznikajú pár hodín a niekedy aj par dní.

Tvojou hlavnou činnosťou je hudba. Ako si začínal?
K produkcii hudby som sa dostal v roku 1997. V roku 1999 som sa dal dokopy so živou kapelou menom Brothers Clan, ktorá bola sčasti komárňanská a sčasti hurbanovská. Osamostatnil som sa po roku. Dva roky som chodil na akcie po Slovensku rapovať iba sám ako MC. A na jednej z týchto rap-akcii som stretol členov petržalskej Kostramosty, ktorej som sa stal členom. Pár rokov sme spolu rapovali a znova a zas sa stalo to, že som sa stal samostatná jednotka. Po rokoch ďalšieho sóla som stretol chalanov zo Štúrova – Inváziu, s ktorou sme vlastne založili nikdy nekončiaci a nezastaviteľný Kruscifix v zložení Veritas, Komander, Syn a Fantom.

Aké sú novinky v kapele?
Teraz nám vyšiel debutový album s názvom Dolnozemci, kde sa objavil aj hosť z USA – Shyheim. Ten je členom legendárnej hip hop crew Wu Tang. Na albume vystupuje ale viac hosti zo zahraničia. Ak by som mohol menovať všetkých – Aspect Mendoza, YounG U, Lord Lhus, Wuty, Rest, Heiko Poss, Oliver Lowe, Topoke, Mc Vista, Uwe F., Majself, Romanelli …

Ako ste na tom s vystúpeniami? Spomínal si zahraničie.
Teraz nás čakajú koncerty v Nemecku, Švajčiarsku. Po Slovensku a v Čechách hráme už druhý rok v známych a veľkých kluboch a na festivaloch, napríklad Toto je Hip Hop, Hip Hop Kemp a podobne.

Hudba je zjavne pevnou súčasťou tvojho života.
Pre mňa hudba relax, život a smer života. Nie som ale zaškatuľkovaný raperko, ktorý by si išiel jeden štýl, to rozhodne nie! Pre mňa je podstatné jedno- či ten umelec robí veci vážne a zo srdca, alebo tak klesol, že ho pokazili peniaze.

Je komercia v hudbe zlá?
Poznám aj dobré komerčné veci, čo vážne stoja za to a točia sa tam peniaze. Proste vypočujem si slaďáky, techno, drum n base, proste hocičo, čo stojí za to a ten umelec v tom nechal svoju dušu.

Čo by mala taká hudba zo srdca ľuďom dávať?
Ja ako textár si myslím, že by mali ľuďom dávať hlavne lyriku, poetiku, odkaz. Proste slová, ktoré majú váhu. Nie vymýšľať si. Samozrejme- srandovať sa v textoch dá. Ja si myslím, že ľuďom treba otvárať oči a nie ich dávať do nejakej vymyslenej ružovej perinky, ktorá neexistuje. Aj keď, snívať je krásne. Pre mňa je realita dôležitejšia aj keď aj ja rád snívam.

O čom snívaš?
To si nechávam pre seba ako súkromie.

Je pre teba dôležité, aby ostatní rozumeli tvojim textom?
Jasné, že je! Aj keď veľa ľudí nechce rozumieť umeniu a uvedomovať si zmysel textov. A to ma mrzí, pretože všetci sme všetko a všetci sme nič.

Prečo nechcú rozumieť?
Podľa mňa nechcú počuť pravdu. Viac ľudí dáva na klam. Ale to ich tak vychovali. Hudba a umenie je pre nás škola života.

Ako chceš ty vplývať na svoje deti počas výchovy?
Pozitívne. Ukazovať im správny smer. Zažil som veľa zlého, takže by som chcel, aby sa týmto veciam vyvarovali. Aj to zlé ale má v sebe niečo pozitívne- vplyv na ďalší vývoj ľudskej duše. Ale samozrejme to závisí aj od osobnosti. Takže jedine iba pozitívne myslenie od začiatku. Ja osobne si myslím, že najdôležitejšie obdobie vo výchove dieťaťa je od narodenia do siedmich rokov. Vtedy sa dieťaťu treba venovať najviac

To zlé, čo si zažil – prenáša sa to do tvojej tvorby? Počul som niekoľko vašich nahrávok a poväčšine to boli také pohľady na to zlé, čo sa vo svete deje.
Áno, prenáša. Ale myslím si, že treba ľuďom otvoriť oči a ukazovať realitu. Som rád, že som zažil aj zlé. Aspoň si raz na smrteľnej posteli poviem: Oh yeah! Ja som fakt žil Zobral som si dačo z tých zlých vecí a zážitkov, čo sa stalo a nič neľutujem. Všetko zlé je na niečo dobré.

Hudba je aj o vzoroch. Máš nejaké?
Moje životné vzory? Ťažko povedať. Vzor som si sám pre seba. (smiech)

S Fantomomsa rozprával Tomáš Kottra.

Vyjadrite svoj názor