Fotky 2011. 08. 06.

FOTO: Hitom tohto leta medzi deťmi bol jazdecký tábor na farme Holdas

V druhý júlový týždeň sa na Holdas farme niesol v znamení detského smiechu, radosti, zábavy a jazdenia na koňoch. Od nedele do piatka sa 17 detí zúčastnilo jazdeckého tábora plného zážitkov. Program mali nepochybne pestrý a aj deti týchto 6 dní vyhodnotili na výbornú!

So sedlom aj bez neho
Jazdenie bolo naplánované celý týždeň rovnako. Po raňajkách dve hodiny a po večeri ďalšie dve. Deti sa nedočkavo a aktívne zapájali aj do pomocných prác, ktoré sa týkali čistenia koní, či sedlania. Bola to veľká pomoc pre inštruktorov jazdenia a zároveň zábava pre deti.

Štyri kone – Holdas, Matyi, Narcisz a Csilla boli celých šesť dní obyvateľom tábora plne k dispozícii a nejedno dieťa si medzi týmito koníkmi našlo aj favorita. Lekcie jazdenia otvárali doobeda v sedle stále najskúsenejší jazdci a jazdkyne, ktorí už hravo zvládali klus i cval. Pomocní inštruktori ich medzitým sledovali a odovzdávali ďalej svoje skúsenosti a poznatky mladšej generácii. Každý večer si deti skúsili jazdenie bez sedla.

Keď bola zábava v plnom prúde ….
Vedúci tábora ako aj všetky pomocné sily sa počas celého pobytu detí na farme snažili vymýšľať čo najpestrejší a najlákavejší program. A napriek tomu, že tábor bol jazdecký, deti mali na programe počas dňa kopec ďalších hier a aktivít. K pravidelným lekciám okrem jazdectva patrila ukážka lukostreľby a následné súťaže v streľbe na terč, či na umelé zvieratá. Deti si lukostreľbu veľmi rýchlo obľúbili a našlo sa pár naozaj rodených talentov.

[nggallery id=87]

Takmer každý večer bola pripravená pre nich hra či súťaž. Hneď v prvý večer si mohli zmerať sily a šikovnosť v spoločenskej hre Activity, ďalší večer trávili hľadaním pokladov či učením sa brušného tanca. Nechýbal táborák ani diskotéka. Vo voľnom čase, okrem vymenovaných programov, mali deti možnosť vyhotovovať rôzne náramky, náhrdelníky z kože či z rafie.

Streda bola pre malých i väčších dňom oddychu od koníkov aj od farmy. Vybrali sa do mesta na obhliadku komárňanskej pevnosti, múzea a tesne po obede si to namierili na kúpalisko, kde sa deti naozaj vybláznili a schladili po horúcich letných dňoch vonku na farme. Počas šiestich dní si každý jeden účastník tábora našiel aspoň jednu vec, ktorá sa mu výnimočne páčila a tak deti v piatok odchádzali všetky veľmi spokojné a s úsmevom na perách.

Ďeťom sa tábor páčil
A čo sa deťom v tábore páčilo najviac? “Veľmi sa mi páčilo keď sme cválali a rada som si skúsila aj lukostreľbu,” spomína s úsmevom trinásťročná Evička. Sedemročný Domonkos pribehol s odpoveďou: “Mňa veľmi bavilo vyrábať drôtené kvety a hrať sa s ostatnými chlapcami B- Blade” . Sedemročnej Sofi sme sa spýtali, čo jej v tábore chýba najviac a či by ešte ostala. “Keby sa dalo ostala by som tu ešte ďalších 5 rokov tááák veľmi sa mi tu páči. Ale … chýba mi maminka,” dodala s anjelským smiechom. Od šestnášťročnej Ildikó sme sa dočkali odpovede: “Jednoznačne jazdenie ma tu bavilo najviac, každý deň som sa na to tešila a jediné čo mi z domu chýbalo bol môj psík.”

Prekvapivé je, že na otázku či im chýbal televízor alebo internet, všetci vrteli hlavou na znak nie, okrem jedného – trinásťročného dievčaťa, ktoré sa priznalo , že jej mierne chýba Facebook.

Poslanie tábora bolo jednoznačné. Odtrhnúť pár detí, ktoré majú aspoň nejaký vzťah ku koňom a k prírode od televízora, počítačových hier a internetu. Misia bola úspešne splnená, dokonca bola doplnená pestrým programom lákavým pre všetky vekové kategórie, ktoré sa do tábora prihlásili. Deti prichádzali a odchádzali rovnako nadšené, dokonca so slovami: A o rok nás tu máte zas !

TEXT: Moni Veselá

Vyjadrite svoj názor