Máme rezervu ešte jeden a pol metra
Hladina rieky Dunaj ide naďalej smerom nahor. V pondelok bola zastavená lodná doprava. V nemeckom Passau kulminovala hladina až o dva metre vyššie, ako v roku 2002.
Článok priebežne aktualizujeme!
Situácia pri Komárne zatiaľ nie je vážna. Bratislava už vyhlásila 3. stupeň povodňovej aktivity. Vodný stav hladiny v Komárne bol 24. mája okolo 300 centimetrov. V pondelok len pomaly stúpala nad 600. SHMÚ vyhlásilo 3. stupeň hydrologickej výstrahy a od 18:00 aj druhý stupeň povodňovej aktivity. Do Komárna by mala podľa SHMÚ najvyššia voda doraziť v sobotu popoludní.
POZOR!
Vzhľadom na blížiacu sa povodeň informujem každého obyvateľa Komárna, že ak máte hocijaké otázky ohľadne pomoci, volajte vedúceho odboru civilnej ochrany p. Šiliga na tel. č. 035/7713117, mob. 0903/736072 alebo Mestskú políciu na č. 159.
6. jún 2013, 20:00 – Máme rezervu ešte jeden a pol metra
Bratislava sa už vydychuje, hladina Dunaja sa pohybuje na hranici 1030 centimetrov a ak by aj stúpala, išlo by o nepatrný nárast. Komárňanský úsek Dunaja už dosiahol viac ako 8 metrov. Pri dnešnej protipovodňovej ochrane má Komárno rezervu ešte asi jeden a pol metra. Celú ju zrejme potrebovať nebude. Všetko závisí od toho, ako sa s prítokkom popasujú v gabčíkovskom vodnom diele.
Z pokojnej rieky je prerastený dravý potok, ktorý naďalej vytláča nahor aj hladinu Váhu. Ten je v Kolárove už na druhom stupni povodňovej aktivity. Kava Už hlási dokonca tretí stupeň PA. Na hrádzi bola posilnená kontrola zo strany vodohospodárov.
Podľa našich informácií kotví pri Komárne pätica zahraničných lodí, ktoré pre zákaz plavby nemôžu plávať ďalej.
6. jún, 17:00 – Presakujú spodné vody, na Most sv. Alžbety nákladné vozidlá nemôžu
Krízový štáb v Komárne prijal ďalšie opatrenia potrebné na zvládnutie povodňovej situácie v meste. Na Alžbetinom moste je zakázaný prejazd nákladných vozidiel nad 7,5 tony, osobná doprava zatiaľ nie je obmedzená. Na ceste cez Alžbetin ostrov však musia vodiči počítať s uzáverami kvôli občasným prácam na ceste spojeným s odčerpávaním spodnej vody.
Podľa informácie hovorcu mesta Róberta Králika sú studne pitnej vody i transformátorová stanica dostatočne zabezpečené. Menšie problémy začína spôsobovať spodná voda, ktorá už vyráža na viacerých miestach. „Zatiaľ to nie je kritické, no už máme priesaky na Alžbetinom ostrove, ďalšie čakáme v nižšie položených častiach mesta, ako sú Robotnícka štvrť či Letecké pole. To sú lokality, ktoré majú problémy pri každej povodni,“ konštatoval Králik.
6. jún 2013, 11:00 – V Bratislave už Dunaj dosiahol maximum a bude klesať
Bratislavčania si môžu zrejme už vydýchnuť. Dunaj prekonal historické maximum, dosiahol 1030 centimetrov. Po prvý raz za posledné dni sa následne stalo, že začal klesať. V najbližších hodinách bude zrejme ešte výška hladiny.
6. jún 2013, 10:00 – Dunaj bude „trhať“ rekordy
Po tom, ako Dunaj dosiahne predpoludním dnešného dňa svoj vrcholový stav, bude sa výška jeho hladiny zapisovať do tabuliek s rekordmi. čochvíľa by mal kulminovať, zrejme prekoná nielen doterajší rekord, ale aj predpoveď odborníkov. Tí predpovedali 1020 centimetrov vysokú hladinu, pričom historické maximum je v Bratislave z roku 2002- 992 centimetrov.
Podobná situácia bude aj u nás. 834 centimetrov sme namerali tiež v roku 2002. Odhaduje sa, že túto métu prekoná Dunaj v Komárne o 20-40 centimetrov.
6. jún 2013, 06:00 – Dunaj rastie o 3,5 centimetra za hodinu
Situácia na toku Dunaja sa radikálne nemení. Aktuálny stav o šiestej hodine na vodomernej stanici v Komárne bol 753 centimetrov. Váh dosiahol úroveň prvého stupňa povodňovej aktivity po štvrtej hodine nadránom. Stúpa rýchlosťou 3 centimetre za hodinu.
Dnes poobede až podvečer by mal Dunaj kulminovať v Bratislave. Najvyššia hladina podľa odhadov dosiahne úroveň 1020 centimetrov. O 6 ráno ich mal nazbieraných 1018. Do Komárna by najvyšší bod vlny mal doraziť v sobotu.
5. jún 2013, 20:00 – Elektrárenskú cestu uzavreli
Rieka Váh vystúpila z koryta a pomaly zaplavuje cestu pri brehu v okolí čárdy Soós. Elektrárenská cesta je od Vážskeho mostu po elektráreň neprejazdná. Komunikáciu uzavreli. Informoval o tom web mesta.
Dunaj je momentálne v Komárne na 723 centimetroch, Váh v Kolárove sa pomaly blíži k prvému stupňu povodňovej aktivity, ktorú zrejme do rána aj dosiahne. Zatiaľ má jeho hladina výšku 567 centimetrov.
5. jún 2013, 18:00 – Dospeli sme do tretieho stupňa PA
Už aj do Komárna dorazil tretí stupeň povodňovej aktivity. Hladina Dunaja sa dnes počas dňa rýchlo vyšvihla nad 710 centimetrov.
Mesto zabezpečilo vrecia s pieskom pre mestský vodárenský podnik KOMVaK pre potreby ochrany transformátorovej stanice na Alžbetinom ostrove. Podarilo sa zabezpečiť aj náhradný generátor, aby bola zabezpečená dodávka pitnej vody aj v prípade odstavenia trafostanice.
Osobná doprava na ostrove zatiaľ nie je obmedzená. Ak bude potrebné umiestniť evakuovaných z Komárna alebo z Komáromu, k dispozícii sú všetky telocvične základných škôl mesta aj niektorých stredných škôl, taktiež hotel Panoráma a mestská volejbalová hala.
5. jún 2013, 12:00 – Dunaj stúpa opäť rýchlejšie, zaplavil prvú cestu
690 centimetrov o jedenástej hodine predpoludním. Pomaly, ale isto sa blížime k tretiemu stupňu povodňovej aktivity. Ostáva ešte asi 30 centimetrov. Pri súčasnom tempe sa do červených čísel dostaneme do polnoci. Kulminácia by mala pritom prísť až v sobotu. Od 29. mája vzrástla výška hladiny na viac ako dvojnásobok.
Rieka sa už aj dostala zo svojho koryta a zaplavila prvú cestu v okrese Komárno. Ide úsek II. triedy medzi Kravanmi nad Dunajom o obcou Moča.
Problémy už robí aj Váh, ktorý sa na ľavom brehu už vylieva z koryta, na pravej strane sa podľa našich informácií chystajú večer uzavrieť csárdu.
5. jún 2013, 06:00 – Dunaj vytláča nahor aj Váh
Počas noci pokračovala hladina Dunaja v stúpaní. Od utorka 22:00 až do šiestej hodiny rannej išla nahor o 14 centimetrov. Tempo je zjavne pomalšie. Momentálne už takmer hodinu nerastie.Pripomíname, že „najvyššia voda“ dorazí do Komárna zrejme v sobotu popoludní.
Hoci povodňová vlna ide z Nemecka, aj dunajský prítok Váh markantne stúpa. V porovnaní s 31. májom je vyššie o viac ako dva metre (stanica Kolárovo). Rast Váhu približne kopíruje rast Dunaja. Na konci mája sa pohyboval pod úrovňou 300 centimetrov, momentálne dosahuje výšku 534 centimetrov.
4. jún 2013, 23:00 – Komárno je pripravené na storočnú vodu
Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p., Ľuboš Krno v utorok večer tvrdil, že situácia na dolnom toku Dunaja je zatiaľ pokojná. „V stredu už budeme presne vedieť, aké prietoky zasiahnu horný tok Dunaja. Na základe týchto informácií sa dá potom vypočítať kulminácia dolného toku,“ povedal. Dodal, že mesto Komárno sa nemusí mimoriadne obávať, keďže je tam vybudovaná brehová línia na storočnú vodu. „V roku 2002 voda tiekla meter pod ochrannými hrádzami,“ pripomenul.
Dodal, že v Štúrove nezačali ešte stavať ani mobilné hradenia, veľká voda tam dorazí až počas víkendu.
4. jún 2013, 21:00 – Dunaj rastie pomalšie, mesto hľadá dobrovoľníkov
Hladina Dunaja prestala stúpať takým tempom, ako tomu bolo doteraz. Štatisticky dokonca medzi niektorými meraniami zaznamenal pokles. Ide však iba o centimetre. Od 18:00 narástol o 5 centimetrov, o 21:00 atakoval 660cm. Do tretieho stupňa povodňovej aktivity mu chýba vyše 40 centimetrov.
Mesto Komárno prosí o pomoc aj dobrovoľníkov. „Dobrovoľníci, ktorí chcú mestu pomôcť v prácach na hrádzach a pri prípadných záchranárskych prácach, sa nám môžu hlásiť,“ informuje hovorca primátora Róbert Králik. Telefónne čísla na ento účel sú: 0911 703 328 alebo 0911 300 470
4. jún 2013, 14:00 – Hullám csárdu evakuujú, Komárno zatarasuje
V Komárne sa zatarasujú priepusty na ochrannom múre. Otvorené ostanú zatiaľ iba prístupové cesty do prístavu. Tie zatarasia až v prípade nutnosti. Informoval o tom web mesta.
Na Alžbetinom ostrove sa zatiaľ zapečaťujú studne, ktoré sa môžu pre vysoké spodné vody stať zdrojom vody a problémov. Mesto preto vydalo odporúčanie, aby si každý majiteľ studne dal pozor a uzavrel, alebo utesnil svoju studňu.
Štátny archív v Komárne požiadal samosprávu o pomoc pri ochrane dokumentov. Inštitúcií bolo poskytnutých 3000 vriec na protipovodňové opatrenia. „Zamestnanci Útvaru obrany a ochrany MsÚ osobne navštívili a upozornili riaditeľku Domova sociálnej starostlivosti v Novej Stráži, aby postupovala v súlade s povodňovým plánom a začala s prípravou evakuácie zariadenia,“ informuje mesto Komárno.
Gabčíkovská Hullám csárda, ktorú mnohí poznajú pre jej častý boj s vodným živlom, už evakuujú. Dunaju ostáva prekonať už iba posledných pár centimetrov. „Na takúto situáciu sme si už aj zvykli. Každý rok sú menšie či väčšie problémy, keď návštevníkov obsluhujeme v gumenných čižmách. Tentoraz situácia vyzerá byť vážnejšia a pripravujeme sa na evakuáciu,“ priblížil jeden z majiteľov zariadenia Mikuláš Lelovics s tým, že najväčšiu povodeň si pamätá z roku 1991, kedy hrozilo, že voda zasiahne aj strechu budovy.
4. jún 2013, 12:30 – SHMÚ odhaduje až 880cm!
Slovenský hydrometeorologický úrad vydal predpoveď vývoja stavu pre slovenskú časť toku Dunaja. Podľa odhadu SHMÚ bude vodná hladina rásť až do sobotného popoludnia. Kulminácia zrejme nastane na úrovni 830-880 centimetrov, čo je o 200 centimetrov viac, ako je hladina teraz. Svoju úlohu ešte zohrá Vodné dielo Gabčíkovo, ktoré takéto množstvo vody nebude chcieť prepustiť.
„Ako sme predpokladali, zrážková činnosť v povodí Dunaja v Nemecku a Rakúsku značne zoslabla. Oproti predvčerajším 60 až 90 mm tam spadlo zo včera na dnes zväčša už len do 10 mm, čo spôsobilo výrazné poklesy vodných hladín na alpských prítokoch Dunaja, kde sa situácia stabilizuje a je predpoklad ďalšieho poklesu,“ hovorí správa SHMÚ, podľa ktorej voda kulminovala včera večer v zatopenom nemeckom meste Passau. Momentálne sa kulminačná zóna presúva do dolného Rakúska.
4. jún 2013, 08:00 – Dunaj stúpa k druhému stupňu PA
Opatrenia vodohospodárskeho podniku donútili včera podvečer v Komárne zakotviť viacerým plavidlám. Cestujúci jednej z výletných lodí museli v Komárne vystúpiť, ich plavidlo by sa popod most nedostalo.
Voda naďalej stúpa a dá sa očakávať, že hranicu druhého stupňa povodňovej aktivity dosiahne už dnes. Aktuálne dosahuje výšku 637 centimetrov. Stúpa aj hladina rieky Váh, zatiaľ je však hlboko pod kritickými číslami.
Vodné dielo Gabčíkovo sa pripravuje na špičku prívalovej vlny znižovaním hladiny v prívodnom kanáli a na zdrži o niekoľko centimetrov. Získali tak priestor na asi 20 miliónov kubíkov vody.
[juicebox gallery_id=“8″]
Máte aj vy fotky zdvihnutej hladiny, alebo vody, ktorá sa vylieva z koryta? Posielajte nám do správy na náš facebook, alebo na info@ahojkomarno.sk!
Komárno chránia múry s osem metrovými základmi. Ak by sa voda preliala cez tie, môže narobiť v meste obrovské škody. Ako však pre denník Pravda poznamenal hovorca primátora R. Králik, Alžbetin ostrov je významne ohrozený spodnou vodou, ktorá cez nelegálne vybudované studne presiakla aj v roku 2002 a zatopila záhrady, obydlia aj ulice.
V súvislosti s povodňami sa pravidelne spomína aj katastrofa z roku 1965. Dunaj vtedy napáchal obrovské škody na veľkej časti Žitného ostrova. Zaplavoval polia i dediny, z domovov vyhnal viac ako 50 tisíc obyvateľov regiónu. Vtedy presakovali spodné vody a hrádza sa pretrhla na dvoch miestach- 15. júna medzi Patincami a Radvaňou a dva dni na to neďaleko obce Čičov.
Zaplavených bolo 71 700 ha poľnohospodárskej pôdy, 114 000 ha pôdy bolo zamokrených, bolo zničených 3910 domov a evakuovaných 53 693 obyvateľov.
Prečítajte si o katastrofe z leta 1965 viac!
3. jún 2013, 19:00 – Komárno sa pripravuje na najhoršie
Mesto Komárno sa na povodeň pripravuje. „Po vyhlásení 2. stupňa povodňovej aktivity očakávame aj 3. stupeň, dôjde teda k situácii, akú sme prežili v roku 2002,“ uviedol primátor mesta Anton Marek s tým, že sa pripravujú a realizujú rôzne opatrenia. Priebežne sledujú stav vody na riekach Váh a Dunaj.
Pri Komárne tečie aj rieka Váh, ktorá povodňovú situáciu len sťažuje. „Zistili sme, že na viacerých miestach voda zaliala zatiaľ len neobývané regióny. Očakávame aj ďalšie zvýšenie hladiny rieky Váh, čo môže sťažiť situáciu v meste. Uvedomujeme si, že voda je živel a je nevypočítateľná,“ konštatoval A. Marek. Urobia však všetko pre to, aby zabránili veľkým škodám. Marek pripomenul, že v súčasnosti nie sú zaliate obytné lokality mesta a dúfa, že ani nebudú. V ohrození sú len chatky v záplavovom území medzi riekou Váh a hrádzou.
Pravdou ale je, že voda v nemeckom meste Passau je momentálne o približne dva metre vyššie, ako bola v roku 2002. Komárno tak zrejme čakajú ešte ťažšie časy. Podľa portálu sueddeutsche.de sa dnes Dunaj ‚vyšplhal‘ na 12,5 metra. Pred jedenástimi rokmi bola výška hladiny približne 10,8 metra.
Výberová chronológia prípadov zastavenia plavby na slovenskom úseku rieky Dunaj
júl 1997 – Ústredná povodňová komisia vyhlásila 2. stupeň povodňovej aktivity pre dunajský úsek Čičov-Komárno a mesto Komárno vzhľadom na stúpajúcu tendenciu Dunaja. Lodná doprava na slovenskom úseku Dunaja bola zastavená.
jún 2009 – Na dolnom toku slovenského úseku Dunaja platil 2. stupeň povodňovej aktivity, keď predpoludním mala hladina výšku v Gabčíkove 663 cm, Medveďove 785 cm, Komárne 681 cm a v Štúrove 582 cm. V platnosti bol zákaz plavby pre lodnú dopravu.
február 2012 – Ľady Dunaja v prívodnom kanáli spôsobili zastavenie lodnej premávky. Uvoľňoval ich ľadoborec Brezno rozrážaním kvôli obnoveniu plavby na Dunaji.
3. jún 2013, 18:00 – Zastavili lodnú dopravu
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š.p., prijal v pondelok opatrenie, na základe ktorého Štátna plavebná správa zabezpečí, aby lode, ktoré sa nachádzajú na trase medzi Gabčíkovom a Bratislavou, odstavili v prístavoch bratislavského bazéna. Lode v opačnom smere môžu kotviť pri Komárne.
„Predpokladá sa, že dnes v popoludňajších hodinách bude plavba na Dunaji zastavená. SVP na Vodnom diele Gabčíkovo (VDG) vyhlási 2. stupeň povodňovej aktivity na siedmom povodňovom úseku,“ doplnil v pondelok riaditeľ VDG Ján Stoličný.
Podľa jeho slov zastavenie plavby schvaľuje Ministerstvo životného prostredia SR. „Plavba sa zastavuje v prípade, ak vodný stav dosiahne 750 cm v profile Bratislava – Devín,“ ozrejmil s tým, že plavba sa zastavuje aj v prípade, ak bezpečnosť VDG sa nedá zabezpečiť.
3. jún 2013, 16:00 – Po zasadnutí krízového štábu
V Komárne v pondelok zasadal krízový povodňový štáb. „Po vyhlásení druhého stupňa povodňovej aktivity začnú zo strany mesta konkrétne práce na poli priebežného monitoringu hladiny na kritických miestach a zabezpečovacie práce pri priesakoch,“ informuje hovorca primátora Róbert Králik.
Mesto má k dispozícii celkovo asi 40 ľudí (27 v pohotovosti + ďalších podľa potreby) s možnosťou okamžitého nasadenia. Ak si to situácia vyžiada, mesto okrem vlastnej techniky využije aj technické prostriedky zmluvných partnerov.
Náklady spojené s povodňovými prácami pri druhom stupni hradí mesto, pri treťom a prechode z tretieho na druhý (po odtoku prívalovej vlny a zvýšení hladiny spodnej vody) záchranné práce hradí štát.
TEXT: TASR, ahojkomarno.sk