Kultúra 2017. 04. 28.

Horor v pevnosti

Pevnosť ožila a nebolo to pekné! Mladí Komárňania nakrútili v komárňanskej historickej pamiatke krátky hororový film. Pevnosť v ňom „stvárňuje“ postavu, ktorá chce ostatných zabiť. 

O vznik najnovšieho filmu z prostredia Komárna sa postarali študenti. Traja mladí chalani sa rozhodli, že nakrútia krátky 15-minútový film. Herci a zároveň tvorcovia filmu majú pritom výdatnú pomoc od talentovaného režiséra Stana Králika, ktorý je ovešaný už niekoľkými filmovými oceneniami i poctami.

V najhoršom svetle
Otcom krátkeho študentského filmu je Filip Szollosi, ktorý zbiera skúsenosti po boku režiséra Stana Králika. Filip napísal prvý náčrt scenáru a spolu so skúsenejším režisérom si ho prešli, niečo poupravovali a spravili finálnu verziu. „Film má za úlohu ukázať dnešnú mladú generáciu v tom najtemnejšom svetle a napokon poukázať aj na následky. Ide nám o to, aby sa mladí nad sebou zamysleli, prípadne aby videli, čo sa dnes deje v dnešnom svete,“ tvrdí režisér filmu Stano Králik. Autor námetu Filip Szollosi chcel svojím filmom trafiť diváka tak, aby sa zamyslel nad jeho pointou. Prvotný nápad vznikol práve v jeho hlave.
„Herectvo ma veľmi baví a chcel som si zahrať v nejakom filme. Tak som si spravil námet na film, napísal som časť scenára. S režisérom sme ho potom doplnili a spravili finálny a konečný scenár,“ približuje proces vzniku.
Dôležitou súčasťou filmu z prostredia komárňanskej pevnosti je – pevnosť. Do nej mali filmári prístup aj s technikou potrebnou na nakrúcanie, avšak všetko potrebovali vybaviť za jediný deň. „V deň nakrúcania nás do pevnosti vpustili už o siedmej ráno. Trvalo nám to celých dvadsať hodín s jedinou prestávkou. Skončili sme až o tretej v noci,“ hovorí F. Szollosi s tým, že všetky formality a povolenia získali jednoducho a nikto sa im nesnažil hodiť pod nohy žiadne polená.

Postava pevnosti
Vo hororovej dráme Pevnosť vystupujú tri hlavné postavy. Mladí muži, ktorí svojím vulgárnym a chorým správaním terorizujú mesto. Dostanú sa tak na miesto, ktoré by ich malo zmeniť. Bude ich totiž chcieť zabiť. Jedným z hercov je aj Matúš Bolemant, pre ktorého to bola prvá skúsenosť nielen s úlohou akéhosi antihrdinu, ale aj s filmovým herectvom.
„Hrať zlého a k tomu správaním chorého človeka, bolo pre mňa veľmi ťažké. Na placi som sa cítil trocha zvláštne nemal som ešte skúsenosti s filmom, ale po krátkom čase som sa do toho dostal. Veľmi ma to bavilo, prácu sme podľa mňa odviedli naozaj dobrú,“ vraví M. Bolemant.
Aj ďalší herec Arnold Patuš si nakrúcanie užíval. „Natáčať takýto film nebolo jednoduché a scenár nás ,nútil‘ sa aj váľať po zemi na špinavých záchodoch. Zobrali sme to však s humorom, pre dobro filmu,“ hovorí.

Štvrtou hlavnou a neživou postavou je samotná pevnosť
„Chcel som využiť obrovský potenciál pevnosti a dal som ho do deja filmu ako štvrtú hlavnú postavu. So scenárom som spokojný a myslím si, že film, aj keď je krátky, bude stáť za to,“ tvrdí scenárista. Film je momentálne v strižni, kde sa budú niektoré sekvencie ešte dabovať, premiéra by mala byť v júni.