Región 2013. 12. 06.

Hurbanovčania majú obavy o svoju hvezdáreň

Na ministerstve kultúry sa šetrí, za peniaze pre Hurbanovo chcú opraviť osvetové centrum v Bratislave. Hurbanovskú hvezdáreň tvorí niekoľko starších aj novších budov rozmiestnených v malom parku v centre mesta. Park okrem vysokých borovíc zdobí aj socha Mikuláša Kopernika.

Pre polohu v centre mesta sa hurbanovskí hvezdári venujú najmä skúmaniu Slnka. Observatórium v Hurbanove je najstaršie na Slovensku, uhorský šľachtic Mikuláš Konkoly ho založil ešte v roku 1871. Od budúceho roka by malo prestať fungovať ako samostatné pracovisko.

Poslanci parlamentu práve rokujú o návrhu ministerstva kultúry, aby sa hurbanovská hvezdáreň začlenila pod Národné osvetové centrum so sídlom v Bratislave.
Po prepustení dvoch účtovníčok a presťahovaní časopisu Kozmos, ktorý hvezdáreň vydáva, by sa malo za dva roky ušetriť asi 40-tisíc eur?

Peniaze z hvezdárne potom osvetové centrum použije na opravu svojej budovy v Bratislave.
Astronómovia majú zo zmien obavy.

Ministerstvo kultúry má na výdavky v roku 2014 o päť miliónov eur menej, ako mu naplánovali pred rokom.
Hurbanovskí astronómovia majú obavy, i keď ich podporili aj kolegovia z Budapešti či Prahy.
„Starostlivosť o tradície by mala byť hrdosťou národa, budúcnosť má stáť pevnými nohami na minulosti,“ presviedča riaditeľ pražskej hvezdárne Marcel Grün, prečo zachovať samostatnosť hvezdárne.

A čo vy na to, napíšte nám!

(zdroj: sme.sk, foto: wikimédia)