Región 2014. 01. 30.

Hvezdáreň v Hurbanove zostane samostatná

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove sa napokon od mája nevčlení do Národného osvetového centra v Bratislave. Rozhodol o tom minister kultúry Marek Maďarič, pod ktorého rezort hvezdáreň s vyše 140-ročnou históriou patrí.

Dôvodom sú opatrenia a rozvojový plán nového vedenia hvezdárne, vysvetlil Maďarič zmenu zámeru ministerstva kultúry. Bývalý generálny riaditeľ Teodor Pintér sa k 31. decembru 2013 vzdal svojej funkcie.

„Poveril som nového človeka – Mariána Vidovenca, ktorý prišiel s pomerne presvedčivým programom revitalizácie činnosti hvezdárne. Na základe toho sme usúdili, že jej dávame šancu ako samostatnej organizácii aj ďalej,“ povedal šéf rezortu kultúry.
Nový riaditeľ hvezdárne v Hurbanove podľa Maďariča urobil opatrenia, ktoré zlepšujú edičnú, vedeckú aj pozorovateľskú činnosť.

„Takisto v rámci nových plánov sú schopní finančných úspor, ktoré by vyplynuli zo splynutia hvezdárne s Národným osvetovým centrom. Spojilo sa niekoľko pozitívnych faktorov, ktoré nám umožnili od tohto zámeru odstúpiť,“ dodal minister.

Ministerstvo plánovalo, že včlenením hvezdárne do osvetového centra ušetrí ročne 42 tisíc eur. Úspory chceli použiť na odstránenie havarijného stavu budovy Národného osvetového centra na Námestí SNP v Bratislave.

(zdroj a foto: sme.sk)