Región 2014. 02. 19.

Hurbanovčania majú opäť príležitosť skrášliť si svoje mesto

Spoločnosť HEINEKEN Slovensko v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou vyhlasuje už šiesty ročník grantového programu – Tu sme doma. Cieľom programu je rozvíjať a zlepšovať kvalitu života v meste Hurbanovo.

Cieľom programu je rozvíjať a zlepšovať kvalitu života v meste Hurbanovo. Na realizáciu programu venoval HEINEKEN Slovensko viac ako 33 000 EUR. O grant môžu žiadať jednotlivci i neziskové organizácie do 10. apríla 2014. Program Tu sme doma ponúka obyvateľom Hurbanova už po šiesty raz možnosť, aby si sami identifikovali, čo im v ich meste chýba, čo by chceli zlepšiť či skrášliť. Spoločnosť HEINEKEN Slovensko podporí ich dobré nápady do výšky 3 300 € .

Detský park v Hurbanove
Detský park v Hurbanove

Grantový program Tu sme doma naštartoval v Hurbanove rozvoj miestneho dobrovoľníctva. Hurbanovské školy a škôlky, kluby dôchodcov, športové kluby, hasiči, včelári, kynológovia a mnoho ďalších miestnych ľudí dobrovoľne venovali svoj čas, energiu a zručnosti, aby pomohli vylepšiť svoje mesto. V Hurbanove sa podieľalo na dobrovoľníckych aktivitách už viac ako 1 000 ľudí. Aktívne sa zapájajú aj samotní zamestnanci spoločnosti HEINEKEN Slovensko. Žiadajú grant pre svoj projekt alebo symbolicky preberú patronát nad projektom, ktorý im je sympatický.

Obyvatelia Hurbanova si vďaka programu obnovili na námestí Konkolyho Thége nefunkčnú fontánu a postavili netradičné ihrisko pre deti. Zrekonštruovali starý zvon a vysadili v meste zeleň. Postavili komunitnú pec a obnovili náučný chodník v okolí Hurbanova. Vybudovali skatepark či napísali publikáciu o svojom meste. Spoločnosť HEINEKEN Slovensko podporila počas 5 rokov existencie programu 57 verejnoprospešných aktivít sumou 147 000 €.

Oáza oddychu v Hurbanove
Oáza oddychu v Hurbanove

„Keď sme vyhodnocovali projekty predložené počas predchádzajúcich 5 rokov programu, zistili sme zaujímavú skutočnosť. Mladá generácia Hurbanovčanov vždy iba participovala na projektoch, ktoré pre nich pripravili školy a inštitúcie, no nikdy sama nežiadala o grant. V tomto ročníku by sme uvítali „osvieženie“ grantového programu vo forme inovatívnych a originálnych nápadov samotných mladých ľudí. Zaujíma nás, čo by mladí ľudia chceli vo svojom meste zmeniť, sme zvedaví na ich názor. Boli by sme radi, keby sa práve ich HLAS dal rozlíšiť medzi ostatnými…“ hovorí Ľubica Lachká, správkyňa Nitrianskej komunitnej nadácie.

Záujemcovia si môžu podávať žiadosti o grant v rámci piateho ročníka Tu sme doma až do 10. apríla 2014.

grant 11

(zdroj: webnoviny.sk, foto: nkn.sk)