Mesto 2013. 08. 16.

Ižania sa postavili za svoju školu

FOTO: Ilustračné, SITA/Michal Burza
FOTO: Ilustračné, SITA/Michal Burza

Problémy pre nedostatok žiakov má aj Základná škola Károlya Dömeho v Iži. Ministerstvo školstva preto navrhlo zlučovať triedy prvého stupňa a úplne zrušiť druhý stupeň od školského roku 2014/2015. Samospráva obce sa ale postavila rázne proti a jednomyseľne návrh odmietla.

Zasadnutia obecného zastupiteľstva sa zúčastnili nielen rodičia, ale aj učitelia, ktorých by sa takýto rázny škrt dotkol. Všetci samozrejme podporovali zachovanie školy a poslanci mestského zastupiteľstva konali jednoznačne. „Urobíme všetko pre to, aby školské zariadenie bolo zachované. Neprijímame ultimátum rezortu a dvíhame hodenú rukavicu“, konštatoval starosta obce István Domin (SMK).

Na rokovaniach so zástupcami Ministerstva školstva starosta a riaditeľka školy Adriana Boschetti sa 18. júla dozvedeli, že v roku 2014 sa podpora školy zníži o 30.000 eur. „Musíme si pritiahnuť opasok, budeme šetriť,“ povedala riaditeľka pre periodikum Új Szó. Očakáva, že kúrenie vyjde školu menej ako minulý rok, dvom pedagógom z jedenástich nepredĺži pracovný pomer.

Školu v minulom školskom roku navštevovalo 78 žiakov, od septembra to bude o troch menej. Starosta I. Domin má v hlave aj myšlienku školského autobusu, ktorý by do Iže zvážal deti z okolitých obcí.

TEXT: ahojkomarno.sk, Új Szó