Mix 2020. 04. 02.

Jozef Černek: Vyhlasovať teraz zbierku pre divadlo by možno bolo múdre, ale o chvíľu bude treba zachraňovať ľudí bez práce

Meno Jozef Černek je jednoznačne zvučné meno v našom meste Komárno. Okrem toho, že Jozef je riaditeľom Domu Matice slovenskej v Komárne, je aj režisérom, scenáristom a dramaturgom pre folklórny súbor Rebeli alebo dramatický krúžok Dramaťák. My sme ho vyspovedali vzhľadom na každé jeho „povolanie“, pričom nemohol chýbať kontext v rámci aktuálnej situácie ohľadom koronavírusu.

Aké si mal plány s Rebelmi a Dramaťákom na rok 2020?

Plány na tento rok boli veľmi odvážne lebo máme za sebou jeden z najúspešnejších rokov aj ako Dramaťák, aj ako Rebeli. V roku 2019 sme absolvovali 51 predstavení, s Rebelmi sme boli vo Francúzsku, a z toho sa odvíjali aj naše plány na tento rok. Akurát dnes sme mali mať premiéru muzikálu Zver, ktorá sa kvôli koronaproblému nekoná. Ako členovia súboru žijeme teraz ako keby v takom sci-fi. Stretávame sa s rúškami a nikto nevie, čo bude ďalej. Okrem toho už pár dní riešime aj problém, že čo bude s Domom (Matice slovenskej v Komárne).

Rebeli vo Francúzsku v roku 2019. Foto: Jozef Černek

Ako ste boli hotoví so Zver pred krízou?

My sme mali pripravené úplne všetko. Mali sme kostýmy, parochne, make-up, 21 pesničiek, pretože v tomto predstavení bude násobne viac pesničiek ako v Popoluške, kulisy sú tesne pred dokončením a také veľké kulisy sme ešte nikdy nemali. Každý kto ma pozná tak vie, že vždy hovorím, že nebudem robiť veľký muzikál a tentokrát som si povedal, že bude veľký muzikál a zatiaľ to tak aj vyzerá.

Ako vyzerali nácviky?

Mali sme nacvičených 80% z tanečných predstavení a skúšali sme vlastne takmer do poslednej chvíle. Nácviky sme zrušili asi dva dni pred oficiálnymi nariadeniami a teraz rozmýšľame, či sa nám ešte niekedy vôbec podarí dielo odohrať.

Nacvičujete teraz nejakým spôsobom?

My sme vlastne s tvorbou neprestali. Nacvičujeme online, najmä tie textové časti, aby sme boli pripravení, keby sa toto celé skončilo. Možno v apríli, máji aby sme mohli prejsť na variantu, že keď otvoria školy, tak aj my budeme môcť nacvičovať a o také dva až tri týždne by sme vyšli s premiérou von. To obdobie, kým my môžeme hrať je veľmi krátke, lebo počas leta keď sú diváci i herci odcestovaní, sa nehrá. Ale toto všetko je vo hviezdach, nakoľko podľa najlepšieho scenára by sa žiaci mohli do škôl vrátiť najskôr v júni, avšak divadelné predstavenia a verejné podujatia ešte nebudú povolené. Takže najpravdepodobnejšie to vyzerá až na september.

Dramaťák nacvičuje najnovšie dielo z domu. Zdroj: RTVS

Predstavenie Rebelov a Dramaťáku sú takým symbolom spoločenského života v Komárne. Robíte niečo aj teraz pre svojich divákov, napríklad prostredníctvom sociálnych sietí?

Keď začala táto izolácia, tak mladí ľudia sa začali báť, že čo budú vlastne doma robiť. Náš Majo prišiel s takým nápadom, že by sme našim divákom a sledovateľom mohli ukázať, že čo všetko sa vlastne doma dá robiť. Tak teraz deti vytvárajú sériu pár minútových videí pod názvom Rebelská výzva kde každý ukáže, že ako prežíva toto izolovanie.

Rebeli prostredníctvom sociálnych sietí zdieľajú svoje dni z pohodlia domova.

Na začiatku si spomenul Dom Matice slovenskej v Komárne, ktorý tiež zasiahla aktuálna situácia. Ako to vyzerá momentálne a aký scenár môže čakať Dom v budúcnosti?

Situácia momentálne nie je veľmi dobrá. Dom Matice slovenskej v Komárne nie je napojený na žiadny príjem od Matice, mesta alebo kraja. Patríme síce pod ústredie Matice slovenskej v Martine, ale žijeme si tak samy pre seba. Nakoľko sme veľká budova, tak už asi  15 rokov dávame do prenájmu všetky priestory, ktoré vieme. V budove máme právnikov, kaviarne a reštaurácie a títo nájomníci nám svojim nájmom prispievajú na to, aby budova fungovala. Lenže počas tejto krízy naši nájomníci nemajú príjem, takže za chvíľu nebudú vedieť platiť nájom. Problém je, že akonáhle nebudú oni vedieť platiť nájom, tak my nebudeme vedieť zaplatiť vodu, elektrinu a plyn a každá domácnosť, ktorá tento základ nevie zaplatiť, tak bude od nich odpojená. V našom prípade by to znamenalo bankrot.

Nácviky sme zrušili asi dva dni pred oficiálnymi nariadeniami a teraz rozmýšľame, či sa nám ešte niekedy vôbec podarí dielo odohrať.

Ako by sa dalo predísť najhoršiemu scenáru?

Ja som dnes napísal ministerke kultúry list, ale obávam sa, že sa k nej ani nedostane. A štát má momentálne aj väčšie problémy ako záchranu malého divadla v maslom meste. Okrem toho hľadáme všetky možné riešenia a budeme komunikovať aj s mestom Komárno a s Nitrianskym samosprávnym krajom, požiadame aj Maticu o pomoc. Ale treba si uvedomiť, že v tejto situácii bude každý potrebovať pomoc a neviem nakoľko je dôležitá kultúra. Vyhlasovať teraz zbierku pre divadlo by možno teraz bolo múdre, ale o chvíľu bude treba zachraňovať ľudí bez práce a nebude ich málo.

Ako komunikujete s verejnosťou ohľadom nového diela Zver?

My sme veľmi opatrní a vždy čakáme ako sa situácia vo svete bude vyvíjať. Už samotné deti ma ale upozornili, že niektoré dejové línie sú komplikované, takže aby sme toho diváka pripravili, tak budeme vydávať takú sériu mikro príbehov cez naše sociálne siete. A čo sa týka premiéry, tak verejnosť budeme informovať, hneď ako to bude možné.

Nácviky na Zver pre koronakrízou. Foto: Tomáš Hipszki

Zver bude mať premiéru teda niekedy až neskôr. Môžu si vaši fanúšikovia alebo milovníci kultúry pozrieť niekde vaše predchádzajúce diela?

Myslím, že na youtube kanáli pod názvom Jozef Černek by sme mali mať hore už všetky naše diela. Sen noci svätojánskej, Popoluška, Taľafatky a všetky muzikály. Takže vrelo doporučujem, že nepozerajte dookola správy, lebo vám to len pokazí náladu, ale skôr si zapnite takéto stredoškolské dielo a budete aj vy vedieť, že na čo je dobré umenie. Napríklad Popoluška je výborná pre deti, náš syn ju už videl asi 20-krát.

Celý záznam predstavenia Popoluška a tučná myš si môžete pozrieť aj na Youtube.

Jozefovi ďakujeme za LIVE rozhovor na našom Instagrame a viac o ich najnovšom diele Zver si budete môcť prečítať v nadchádzajúcom príspevku.