Mesto 2013. 06. 20.

Komáre – Komárno, súboj začína!

Komáre sa po vysokej hladine riek ukazujú čoraz častejšie. Mesto preto začína s postrekom. 

komar
Zabitím jednej samičky ušetríte ľudstvo od 2 000 jej detí! foto sxc.hu

Boj proti komárom začína! Hlavný hygienik SR Ivan Rovný včera na tlačovej konferencii informoval, že postreky proti otravnému hmyzu bude potrebovať minimálne 20 obcí, medzi nimi i Komárno. Pre nedávny vysoký stav vôd je pravdepodobné, že sa tradičné zabíjanie komárov zmení na boj o prežitie. Voda mohla prebudiť aj niekoľko rokov spiace vajíčka. Odborníci hovoria o komárej kalamite.

Starostovia jednotlivých obcí rozhodujú o začiatku postrekov sami. V Komárne sa začne už v priebehu najbližších dní.

02_75Postrekovať sa bude pozemne, plošný postrek bude trvať asi dva týždne. „Preto upozorňujeme občanov, že po náhodnom postreku poľnohospodárskych plodín je ich nutné pred konzumáciou umyť teplou vodou,“ varuje hovorca primátora mesta Komárno Róbert Králik.

Obávať sa prenosných chorôb zatiaľ nemusíme. Aj keď sa na Slovensku vyskytli larvy komára z rodu anofeles, ktorý je prenášačom malárie. „My tu máme taký zvláštny stav anofelizmus bez malárie. Máme tu komáre z rodu anaofeles, nemajú však čo prenášať, lebo nemáme maláriu,“ povedal entomológ Jozef Brestovský. Potvrdila to aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Hygienici denne aktualizujú zoznam obcí, ktoré sú nadmernému výskytu komárov vystavené. Pozemným postrekom sa nevyhne bratislavská Petržalka, Staré Mesto, Karlova Ves, Devínska Nová Ves, Záhorská Ves, Devín, Štúrovo, Vysoká pri Morave, Medveďov či Zlatno na Ostrove. Úrad verejného zdravotníctva odporučil postreky najmä pre obce v okresoch Veľký Krtíš, Nové Zámky a Komárno. „Súčasná situácia je taká, že komáre sú všade, ale len na niektorých miestach vletujú do obcí,“ dodal entomológ Jozef Brestovský, ktorý výskyt komárov monitoruje v teréne.

TEXT: ahojkomarno.sk, TASR