Mesto 2018. 03. 14.

Komárňanskí zdravotníci pripravujú sobotňajší odber krvi

Hematologicko-transfúzne oddelenie Všeobecnej nemocnice Komárno, prevádzkovanej neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadenej skupinou AGEL, pozýva verejnosť na sobotňajšie darovanie krvi v priestoroch nemocničného oddelenia od 7:30 hod. do 11:00 hod.
Mimoriadny odber krvi je naplánovaný na 17. marca 2018.

Tým, ktorí sa rozhodnú podeliť o životne nevyhnutnú tekutinu, patrí sobota. Darovanie krvi je v súčasnosti najjednoduchší spôsob, ako si môžete skontrolovať zdravotný stav a urobiť dobrý skutok. Každý, kto príde, získa kompletné vyšetrenie krvi, ktoré je veľmi podobné ročnej preventívnej prehliadke. Ak pri ňom lekári zistia, že má človek nejaký zdravotný problém, hneď to s ním komunikujú.

„Radi privítame všetkých, ktorým záleží na pomoci iným. Náhradu krvi sa doteraz nepodarilo vyrobiť a tak unikátnym zdrojom ostáva človek. Za posledných 5 rokov evidujeme stúpajúci počet darcov na našom oddelení. Pripisujeme to osvete, zvýšenému počtu mobilných výjazdov a upraveniu odberových hodín. K dobrovoľnému darcovstvu chceme priviesť ľudí aj na sobotňajšej akcii,“ uviedla primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia MUDr. Enikő Radi.

Darcom krvi sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov vážiaci viac ako 50 kg. Deň pred odberom by mal darca veľa piť, nejesť mastné jedlá, nepiť alkohol a ráno by si mal dať ľahké raňajky. Vhodnosť darcu posúdi lekár priamo na mieste.

Mgr. Alžbeta Sivá
tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.