Šport 2011. 08. 19.

Komárňanský štvorkajak pocestuje na olympiádu do Londýna!

Slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Ridszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr sa na MS v Szegede prebojoval do sobotňajšieho A-finále K4 na 1000 m a zabezpečil si účasť na OH 2012 v Londýne. Komárňanské kvarteto finišovalo v druhom semifinále na druhom mieste časom 3:05,120 za posádkou Nemecka.

Bratia Riszdorferovci, Vlček a Tarr tak budú môcť obhajovať striebro z OH 2008 v Pekingu. V Londýne sa nepredstavia obhajcovia zlata z Bieloruska, ktorí skončili v úvodnom semifinále až na piatej priečke, chýbať budú i Taliani, Poliaci a Francúzi.

Dlhoročný úspešný kouč káštvorky Tibor Soós, ktorý je vedúcim slovenskej výpravy v Szegede, mal z postupu štvorkajaku veľkú radosť. „Chalani dnes naplno zúročili svoje bohaté skúsenosti z vrcholných podujatí. Potvrdili, že ešte stále patria medzi svetovú špičku, hoci ich niektorí už odpisovali. Opticky to pred semifinále vyzeralo byť veľmi ťažké, veď v našej rozjazde boli úradujúci majstri sveta z Ruska i silní Nemci. Tajne sme dúfali, že chalani by mohli zdolať Francúzov a na ich úkor postúpiť do finále. V semifinále však išli Riči, Mišo, Erik a Ďuro oveľa lepšie ako sme čakali. Počínali si suverénne. Už po päťstovke som veril, že im olympiáda neujde, v záverečnom finiši ešte dokázali zdolať i Rusov,“ povedal pre TASR Soós.

Kultový tréner v júni prestal dohliadať na prípravu káštvorky po sporoch ohľadom štartu Vlčeka v K2. Ostatným členom K4 sa nepáčilo, že Vlček chce zabojovať o olympiádu aj v dvojkajaku po boku Petra Gelleho. Na Szeged sa Komárňanci pripravovali pod vedením Petra Likéra. „Chalanom som stále hovoril, že Erik zvládne obe disciplíny a prihováral som sa za to, aby zostal členom káštvorky. Som rád, že priebeh šampionátu v Szegede potvrdil moje slová,“ dodal Soós.

TEXT: TASR

K4