Mesto 2015. 04. 01.

Komárno má 750 rokov

Práve 1. apríla, pred 750 rokmi, udelil uhorský kráľ Belo IV. Komárnu mestské výsady, ktoré sú pre históriu mesta veľmi dôležité. Komárňania mali od tohto dňa také isté práva, ako napríklad obyvatelia mesta Buda. Tým najdôležitejším zo všetkých bolo právo každoročne si slobodne zvoliť svojho richtára. Komárňania mohli tak voľne narábať s majetkom mesta.

Z dnešného pohľadu je zaujímavou výsadou „právo zastavenia tovaru.“ Vedenie mesta mohlo vyžadovať od všetkých obchodníkov a remeselníkov, ktorí prechádzali cez Komárno, aby svoj tovar vyložili na miestnom trhu. Mesto sa tak začalo rýchlo rozvíjať, z obyvateľov sa postupne stali mešťania a tí rýchlo bohatli.

Komárno si tieto výsady vyslúžilo tým, že v počas invázie Tatárov v roku 1241 tunajšie opevnenia vďaka svojej dobrej polohe a statočným obrancom dokázali nepriateľovi odolať. A to o sebe mohlo povedať len málo osád! Tatári totiž zničili všetko, čo im prišlo do cesty. Dovtedy prekvitajúce Uhorsko zmenili na ruiny.

750-nagykep

Kráľ Belo IV sa po invázii Tatárov pustil do namáhavej a rozsiahlej práce budovania a reorganizácie krajiny. Prezentoval sa múdrou politikou a prijal také opatrenia, ktorými sa podarilo oslabiť všadeprítomných zemanov a zároveň posilniť centralistickú kráľovskú moc. Medzi opatrenia z jeho pera patrilo napríklad udeľovanie mestských výsad. V celom kráľovstve začal stavať hradby a pevnosti, posilnňoval už existujúce opevnenia. Komárno hralo v tom čase vďaka svojej polohe na sútoku Dunaja a Váhu dôležitú strategickú úlohu. Bolo preto dôležité, aby ho kráľovská koruna posilnila. Do tohto obdobia sa datuje prestavba dovtedajšieho opevnenia zo zemitého valu na kamenné hradby.

V roku 2015 oslavuje naše mesto aj ďalšiu významnú udalosť. V marci uplynulo už 270 rokov odvtedy, čo uhorská cisárovná Mária Terézia udelila Komárnu titul slobodného kráľovského mesta. Samozrejme, tieto dve významné udalosti budú aj nosnou témou blížiacich sa Komárňanských dní. Mestské úrady bratských miest Komárna a Komáromu už od 15. marca zdobia pútače, ktoré budú po celý rok pripomínať výnimočné jubileá našich dvoch miest.

Ünnepélyes zászlófelvonásÜnnepélyes zászlófelvonás

Posted by dunataj.sk on Wednesday, April 1, 2015

1.apríla 2015 na Námestí generála Klapku bola vztýčená vlajka mesta na žrď, ktorá bola vytvorená špeciálne na túto príležitosť.