Nečakajú na politikov, Komárno prebúdzajú dobrovoľníci
Negativisti a pochybovači vždy boli aj budú. Berieme to športovo, tvrdí Réka Kiss, koordinátorka dobrovoľníkov.
Priniesli si vlastné lopaty, hrable, metly a motyky. Komárňanskí dobrovoľníci skrášľovali okolie sochy námorníka Dunajskej flotily, ktorá stojí v parku M. R. Štefánika, neďaleko Domu Matice Slovenskej. Nebola to ich prvá a zďaleka ani posledná akcia.
NÁMORNÍK NA SÚŠI
Takmer dve desiatky rokov nefunkčná fontánka pri soche námorníka Dunajskej flotily sa ocitla pod zemou. Mesto sa rozhodlo poškodený bazénik zasypať hlinou a Po tým vyvolal búrku sťažností a nevôle medzi Komárňanmi. Roky neudržiavaná ikona mesta si „pochovať“ vraj nezaslúžila. Ani riaditeľovi DMS Jozefovi Černekovi sa nanosenie tony hliny nepáčilo. Apeloval na poslancov mestského zastupiteľstva, aby pred najbližšími voľbami investovali do obnovy sochy časť svojich nákladov na kampaň. „Ak každý z vás dá 30% z nákladov na reklamnú kampaň, bude dosť penazí na obnovu jedného zo symbolov mesta. V opačnom prípade si raz občania uvedomia, že všeličo iné nefunguje a treba to zasypať hlinou,“ nápisal na svojom facebookovom profile. Mesto napokon vysvetlilo svoje rozhodnutie ako dočasný stav a zároveň iniciovalo vytvorenie dobrovoľníckej skupiny, ktorá by okolie sochy skrášlila.
Mesto si dalo vyhotoviť znalecký posudok a zistilo, že kompletná rekonštrukcia sochy a jej okolia nebude v jej silách. Podľa odhadov by kompletná obnova vodotrysku s bazénikom mohla stáť viac ako 20 000 eur. Znalecký posudok uvádza, že treba riešiť nielen poškodený bazén, ale kompletne prerobiť aj rozvody. „Socha aj jej podstavec budú obnovené, práce vykoná reštaurátor András Csütörtöki,“ povedal pre TASR Róbert Králik, hovorca primátora. Mesto zároveň plánuje zlepšiť stav centrálnej fontány v parku M. R. Štefánika. „Socha námorníka je spomienkou na hrdinstvo vojakov Dunajskej flotily. Sochu odhalili v roku 1965 a odvtedy prakticky už neboli vykonané na nej a jej okolí žiadne práce,“ priblížil R. Králik. Vysvetlil tiež, že bazén bol poškodený už dávno pred akciou, vodotrysk tiež nebol vo funkčnom stave a na jej opravu mesto momentálne financie nemá. Navyše, keďže okraje fontány neboli vyvýšené, predstavovali hrozbu pre malé deti, ktoré by fungujúca fontánka lákala. Mesto sa preto rozhodlo bazénik zasypať zeminou.
DOBROVOĽNÍCTVO SA NOSÍ
Práve tak vznikla plocha vhodná na vytvorenie kvetinového záhon. Ten mali podľa plánov vedenia mesta vytvoriť dobrovoľníci. „Už na začiatku sme sa dohodli, že ide iba o dočasné riešenie,“ približuje Kiss Réka. Jej úlohou bolo skoordinovať dobrovoľníkov, ktorí už spolupracovali na projektoch, ktoré naše mesto skrášľujú. Podľa jej slov sa nezišlo veľa ľudí, akcia totiž nemala masovú propagáciu. Jedným dychom však dodala, že roboty na sadení nebolo veľa a tak je s účasťou asi dvadsiatky dobrovoľníkov spokojná.
Samozrejme, každá akcia si nájde aj odporcov, ktorí hlava-nehlava kritizujú každý krok dobrovoľníkov. Réku Kiss mrzelo, že sa objavili aj negatívne reakcie na „skrášľovaciu kúru“, ktorú zorganizovalo mesto. Predsa len, kvetinové záhony sú prívetivejšie, ako roky nevyfunkčná a rozpadávajúca sa fontána. „Verím ale, že išlo len o slabú informovanosť. Sama som na viacerých fórach opakovala, že je to len dočasné riešenie. Fontána tu nefungovala snáď dvadsať rokov a zrazu im začala chýbať. Niektorí si ale k Facebooku sadajú len preto, aby kritizovali. Takým ľuďom nerozumiem,“ krúti hlavou.
Skupina dobrovoľníkov pod taktovkou Réky Kiss má za sebou už viaceré vydarené akcie. Na konci minulého roka sa zišli, aby v centre mesta vytvorili verejný mestský adventný veniec. Dvadsaťpäť členný tím vtedy aj za pomoci sponzorov zorganizoval svoju prvú veľkú vianočnú akciu. „Uvedomili sme si, že sa v posledných rokoch v centre mesta neuskutočnila žiadna taká adventná akcia, ktorá by bola hodná najkrajšieho sviatku roka,“ spomína. Na konci novembra sa dobrovoľníci stretli na námestí, aby veľký adventný veniec vybudovali. Adventná akcia vyvrcholila v poslednú adventnú nedeľu poobedným a večerným kultúrnym programom. Vystúpili viacerí komárňanskí umelci, tunajšie pekárne zozbierali cesto a upiekli mestský medovník. Skupiná má za sebou aj detský Komarátsky festival, ktorý oslovil tisíce Komárňanov. Zapojili viacerých umelcov a animátorov, deti sa vyhrali vo workshopoch. Jeho rozpočet bol pritom iba 60 eur!
Ďalšími aktivitami boli skrášľovacie práce v areáli komárňanskej nemocnice a tiež vypratanie odpadkov a smetí z okolia historickej pevnosti. „Naším snom je zorganizovať aj väčšiu športovú akciu, ktorou spojíme komárňanské športové kluby. Mohlo by sa nám to podariť už na jar,“ prezrádza R. Kiss plány dobrovoľníckej skupiny prvýkrát verejne.
NEČAKAJÚ NA POLITIKOV
Prečo sa ľudia púšťajú do podobných aktivít? „Lebo som sa nudila,“ žartuje koordinátorka R. Kiss. Ihneď však dodáva, že to samozrejme nie je pravda. „Chcem byť uvedomelým občanom mesta. A takí nečakajú na to, že všetko vyriešia politici. Súboje v politickom bahne odvádzajú pozornosť od starostlivosti o komunitu,“ myslí si. K tomu ale Komárňan potrebujete cítiť istú spätosť s miestom, kde žije. Dobrovoľníci sa často stretávajú aj s pochybovačnými názormi. Obľúbili si niekoľko klišé myšlienok, ktoré si medzi sebou hovoria a bavia sa na nich. Nikdy ich neomrzia myšlienky typu: „Veď chlieb lacnejší nebude!“, „Na čo platíme dane?“, „A čo robia radní páni?“, „Nehovorte, že z toho nič nemáte. Keby nie, tak tu nie ste!“ R. Kiss dodáva, že predsa len majú: „Zážitky, priateľstvo, nové vzťahy, podporu do života. A to pre nás veľa znamená,“ hrdí sa. Úspešné projekty a dobrá tímová atmosféra majú aj nepriame výsledky. Pravidelne sa na stretnutiach, i vo facebookovej skupine, objavujú nové tváre, ktoré sa prišli chytiť nezištnej práce. Ani so sponzormi vraj problémy nebývajú, neraz dokonca dokonca prichádzajú aj zástupcovia mesta, aby nezištne pomohli. „Negativisti a pochybovači vždy boli aj budú. Berieme to športovo. Ži a nechaj žiť. Takéto úkazy nenájdeme iba v Komárne, ale aj inde,“ hovorí Réka Kiss a dodáva: „Zrátané a podčiarknuté – stojí to za to!“
(tk, foto: Erika Szalai)