Mesto 2022. 03. 14.

Kompy z Komárna budú brázdiť vody Balatonu už v tomto roku

Podľa informácií webu hajozas.hu dorazia nové kompy/lode na Balaton v roku 2022. Balatoni Hajózási Zrt. kúpi celkovo 2 nové 45-metrové kompy a 2 35-metrové katamarány v hodnote 5,7 miliardy HUF.

Spoločnosť SAM Shipbuilding and Machinery as v Komárne zvíťazila v otvorenej verejnej súťaži spoločnosti Balatoni Hajózási Zrt., vyhlásenej v novembri 2020, v hodnote 15,9 milióna eur.

Komárňanské lodenice, založené v roku 1898, sú už pol storočia jedným z najvýznamnejších miest stavby a opravy lodí vo východnom bloku. Podľa štatistík sa tu postavilo asi 1800 lodí.

Vďaka vládnej podpore sa v Maďarsku začala obnova súčasnej flotily BAHART. Investícia je prvým krokom v plánovanom procese kompletnej modernizácie lodnej spoločnosti do roku 2030. Nové plavidlá budú vybavené najmodernejšími technickými a osobnými službami, ktorých hlavným cieľom je poskytovať cestujúcim služby na európskej úrovni.

Lodenica v Komárne bude zodpovedná za prepravu lodí cez rieku Sió, čo si bude vyžadovať výrazné logistické a koordinačné znalosti. Odovzdávanie hotových lodí sa uskutoční na Balatone. Kompy budú premávať do Szántódrév a Tihanyrév.

Prvá kompa už dokonca aj je položená na vode v Komárne.  

Zdroj: hajozas.hu