Video 2024. 04. 04.

VIDEO: Na Balatone sa slávnostne udomácnili 4 nové lode vyrobené v lodeniciach v Komárne

Ako sme informovali minulý rok, lodenice v Komárne (SAM Shipbuilding and Machinery a.s.) postavila 4 nové lode na objednávku BAHART Balatoni Hajózási Zrt. 2 45-metrové trajekty a 2 35-metrové katamarány majú najmodernejšie technické a obslužné vybavenie a parametre pre cestujúcich. Z Komárna vyplávali lode na Balaton vlani v júni a tento rok 28. marca 2024 ich slávnostne predstavili na slávnostnom otvorení 178. plavebnej sezóny v Balatonfürede.

Štyri nové lode predstavujú vývoj, ktorý sme nevideli za posledných 40 rokov, čo dáva nový impulz cestovnému ruchu na Balatone. Moderné člny špeciálne navrhnuté pre Balaton postavili v lodenici v Komárne. Kompy s dĺžkou 45 metrov a šírkou 11 metrov dokážu prepraviť súčasne 120 cestujúcich, 24 vozidiel a 30 bicyklov. Katamarány, ktoré sú tiež 11 metrov široké a 35 metrov dlhé, dokážu medzi pobrežiami prepraviť súčasne 350 pasažierov a 35 bicyklov. Kompy boli pomenované Szántód a Tihany, katamarány zasa Tomaj a Balaton.

Naše predchádzajúce články na tému:

Kompy a katamarány z komárňanských lodeníc onedlho poputujú na Balaton

Lodenice v Komárne získali nové zákazky. Vyrobia sa tam kompy a katamarány

„S hrdosťou môžem podotknúť, že ide o najmodernejšie lode nielen na Balatone, ale aj v strednej Európe! Vďaka novým lodiam sa zvyšuje počet plavieb na prioritných trasách. Navyše sú pohodlnejšie ako kedykoľvek predtým, keďže na lodiach čaká na cestujúcich toaleta, moderné vybavenie a z hornej paluby katamaránov si pasažieri môžu vychutnať panorámu Balatonu,“  zdôraznil Gábor Veigl, generálny riaditeľ BAHART, na slávnostnom otvorení 178. plavebnej sezóny.

A tu je video z inaugurácie lodí 28. marca 2024:

ZDROJ: BAHART