Mesto 2020. 03. 21.

Koronavírus: Prehľad udalostí v Komárne za posledný týždeň

Zasadanie krízových štábov, zavádzania opatrení a rôzne obmedzenia. Nie je ľahké držať krok so zavedenými opatreniami, preto prinášame prehľad udalostí a opatrení z prostredia mesta Komárno za posledný týždeň.

Piatok 20. marca 2020

 • Od piatka rána, od siedmej hodiny je otvorená štátna hranica medzi Komárnom a Komáromom pre tých zamestnancov, ktorí pendlujú do zamestnania maximálne 30 km od štátnej hranice. Zamestnanci musia preukázať svoj pracovný vzťah s dokumentom od zamestnávateľa.
 • Mestu vypomáha aj vietnamská komunita pracujúca v tržnici. Neprestajne šijú rúška, ktoré odovzdávajú bezplatne. Už ich bolo zhotovených niekoľko sto kusov, ktoré boli prisľúbené do zariadenia pre seniorov, po vypraní ich dostanú obyvatelia zariadenia. Okrem rúšok darovali zariadeniam aj tekuté mydlá.
 • Mesto začalo s distribúciou objednaných rúšok. Prednostne boli zaslané do zariadení pre seniorov, ale mestská polícia ich neprestajne doručuje aj starším Komárňanom. Svoju požiadavku môžete oznámiť na linke mestskej polície (159). V prvom rade si ich pýtajte pre našich seniorov. Rúška sa priebežne vyrábajú.
 • V piatok popoludní sa primátor mesta, Béla Keszegh, stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szíjjártóm pri hraničnom priechode na Alžbetinom moste. Prvoradou témou bola priechodnosť hraníc, ale minister sa plne zaujímal aj ohľadom tunajšej komunity. Rodák z Komáromu veľmi dobré pozná situáciu tohto regiónu.
 • V piatok poobede nebol hlásený ani jeden prípad nákazy koronavírusom, ani na severnej, ani na južnej strane Komárna. Pre pracujúcich platí, aby jedine v prípade pracovných povinností prekračovali hranice, vysadali jedine pri zamestnaní a iným stretnutiam sa vyhýbali.

Streda 18. marca  – štvrtok 19. marca 2020

 • Riaditeľ nemocnice v Komárne Miroslav Jaška informuje primátora mesta Komárno, že nemocnica je pripravená, personál je v plnom počte, pripravený je aj krízový scenár, regulujú aj vstup verejnosti do areálu. Aj nemocnica doobjednala rúška, ktoré budú dostupné aj v nemocničných lekárňach. Na doterajšie podozrivé prípady nemocnica okamžite odborne reagovala.

Utorok 17. marca 2020

 • Nemocnica v Komárne prijala špeciálne opatrenia, informácie o nich prinesieme v samostatnom príspevku.

Pondelok 16. marca 2020

 • Operatívny štáb rozhodol o prerušení prevádzky mestskej hromadnej dopravy od 17. marca (utorok), mestské autobusy nebudú premávať. V odôvodnených prípadoch (návšteva lekára) mesto zabezpečí starším ľuďom, osobám so zníženou schopnosťou pohybu a ľudom v núdzi sociálny taxík, o ktorý môžu požiadať na telefónnom čísle 035/2831 205.
 • Mesto starším ľuďom pomôže aj s nákupmi. Pri poskytovaní tejto služby bude partnerom mesta obchod s potravinami Bašta, odkázaný svoju požiadavku môže oznámiť telefonicky, následne mesto zabezpečí doručenie požadovaného tovaru spolu s bločkom. S doručovaním budú pomáhať sociálni pracovníci, mestskí policajti, ale svoju pomoc ponúkla aj reformovaná cirkev a dobrovoľní hasiči. Potraviny je možné si objednať na telefónnom čísle 035/7710 110 medzi 8:00 a 17:00 hodinou, objednaný tovar bude doručený naraz, dvakrát denne.
 • Starším ľuďom pomôže mestská polícia a sociálni pracovníci aj v prípade potreby získania liekov na lekársky predpis.
 • Pre pravidelnú informovanosť občanov, mesto vytvorilo na svojej webovej stránke položku Koronavírus s aktuálnymi informáciami. Je dobré sledovať aj Facebookovú stránku mesta, aj vysielanie mestskej televízie, ktoré taktiež pravidelne aktualizujeme. Pri vchode do panelových domov sú vyvesené vytlačené informačné materiály. Na prípadné otázky obyvateľov je k dispozícii aj horúca linka mesta 035/2851 205, medzi 8:00 a 16:00 hodinou.
 • Ohradené mestské ihriská mesto uzamklo a pri otvorených ihriskách žiadajú obyvateľov, aby sa vyhýbali zhromažďovaniu. Na detské ihriská boli vyvesené varovné označenia.
 • V školách nie je práca úplne prerušená, učitelia môžu so študentmi komunikovať elektronicky.
 • Mestský úrad zatiaľ prijíma stránky v obmedzenom režime, len dopoludnia a len v kancelárii prvého kontaktu pri radnici.
 • Kožená galantéria vyrobí rúška. Podrobnosti dohodol primátor mesta Béla Keszegh s vedúcim obchodného úseku Róbertom Farkasom. Firma preorganizovala prácu, aby pomohla Komárňanom a rúška zabezpečí za základnú cenu. Aj komárňanská nemocnica už objednala tieto rúška a budú dostupné aj v lekárňach. Výhodou takéhoto rúška z látky je možnosť každodennej dezinfekcie praním a žehlením. Vyrába sa v rôznych veľkostiach. Medzi prvými budú tieto masky doručené najohrozenejšej skupine obyvateľov.

Zdroj: Mesto Komárno – Komárom Város